James dosáhl v prvním utkání play off NBA v životě triple-double

NEW YORK

Basketbalisté Clevelandu vyhráli v úvodním kole play off NBA v sobotu nad Washingtonem 97:86. Jednadvacetiletý LeBron James dosáhl ve vítězném celku triple-double za 32 bodů, jedenáct doskoků a stejný počet asistencí. Cleveland postoupil do vyřazovací části ligy po osmi letech.

James se tak stal prvním hráčem po legendárním Magiku Johnsonovi, jemuž se podařilo hned v premiérovém utkání play off v životě dostat ve třech sledovaných oblastech do dvouciferných hodnot. "Jsem v dobré společnosti," komentovala to mladá hvězda.

Mimořádný výkon hráče s číslem 23 však nebyl minimálně pro jeho spoluhráče žádným velkým překvapením. "Já už se nedivím ničemu, co udělá. Je to prostě úžasný hráč a my máme díky němu oproti ostatním obrovskou výhodu," uvedl na Jamesovu adresu litevský pivot Clevelandu Zydrunas Ilgauskas.

Obhájci neměli problémy

Obhájci titulu ze San Antonia potvrdili pozici nejlepšího celku Západní konference hladkou výhrou 122:88 nad Sacramentem. Oba týmy mohly začít přemýšlet o druhém zápase už po poločase, který Spurs vyhráli o 34 bodů. "První půlka byla téměř dokonalá. Třeba se nám už takhle extrémně nikdy dařit nebude, ale zůstáváme koncentrovaní a motivovaní," řekl francouzský hráč San Antonia Tony Parker, jenž v prvních dvou čtvrtinách zaznamenal 25 bodů.

Stoprocentní úspěšnost domácích týmů na úvod play off potvrdila i mužstva Miami a Los Angeles Clippers. Na Floridě řádil v dresu Heat Dwyane Wade, jenž k vítězství 111:106 nad týmem ze svého rodného Chicaga přispěl 30 body. Čtrnáct z nich nasbíral ve čtvrté čtvrtině, v níž šesti koši za sebou zlikvidoval jedinou ztrátu, kterou Miami v zápase mělo.

Wade řádil

"Tohle on prostě dokáže. Čtvrtá čtvrtina je jeho," řekl novinářům pivot Miami Shaquille O'Neal, jehož slova Wade téměř navlas zopakoval. "Jak Shaq a já vždycky říkáme, ve čtvrté čtvrtině přichází můj čas," uvedl s úsměvem čtyřiadvacetiletý rozehrávač.

V Západní konferenci si připsali Clippers první vítězství v play off od roku 1993. Jeden z nejneúspěšnějších klubů v historii zámořského profesionálního sportu se do vyřazovacích bojů kvalifikoval teprve posedmé za 36 let, a i když v závěru utkání ztratil s Denverem desetibodové vedení, přece jen těsně zvítězil 89:87.

Výsledky - 1. kolo:
Východní konference: Cleveland - Washington 97:86 (stav série 1:0), Miami - Chicago 111:106 (stav série 1:0).
Západní konference: San Antonio - Sacramento 122:88 (stav série 1:0), LA Clippers - Denver 89:87 (stav série 1:0).