Nowitzki pomohl Dallasu 50 body k třetí výhře nad Phoenixem

Skvělý individuální výkon Dirka Nowitzkého dovedl basketbalisty Dallasu k vítězství 117:101 nad Phoenixem v pátém finálovém utkání Západní konference NBA. Německý reprezentant ve čtvrtek nastřílel 50 bodů a přiblížil Mavericks k premiérovému postupu do finále soutěže. Dallas vede v sérii nad Phoenixem 3:2, účast v bojích o titul si může zajistit v sobotu v Arizoně.

Texaský tým prohrával v třetí čtvrtině o sedm bodů a vzal si oddechový čas. Nowitzki v něm burcoval spoluhráče a sám jim šel okamžitě příkladem šňůrou deseti bodů. V poslední čtvrtině sám přestřílel všechny hráče Phoenixu (22:20) a rozhodující zvrat zařídil patnácti body za sebou. Platný byl i v soubojích pod košem, kde si připsal 12 úspěšných doskoků.

"Snažil jsem se s tím něco udělat," řekl po zápase Nowitzki, jenž se ke skvělému výkonu vybičoval po nevydařeném předchozím zápase. Ve čtvrtém utkání, v němž dal jen 11 bodů, se ukázalo, jak důležitým hráčem pro Dallas je. Mavericks bez jeho obvyklého výkonu prohráli o dvacet bodů.

Svým čtvrtečním střeleckým představením vytvořil Nowitzki nový rekord klubu ve vyřazovacích bojích a vyrovnal letošní maximum Kobeho Bryanta v play-off. Hráč Los Angeles Lakers dal 50 bodů rovněž proti Phoenixu, k dispozici měl ale i prodloužení.

Phoenix se tentokrát nemohl příliš opřít o nejužitečnějšího hráče základní části Steva Nashe, kterému se nedařila střelba. Zlepšil se až v poslední čtvrtině, v níž dal osm ze svých dvaceti bodů. Navíc nasbíral jedenáct asistencí.

Nejlepším kanonýrem Suns byl Tim Thomas, jenž si 26 body vylepšil osobní maximum v play-off. Shawn Marion dal stejně jako Nash 20 bodů, v rozhodující čtvrtině si ale připsal jen tři.