ČR - Itálie 0:3Čeští volejbalisté si na ME zahrají o čtvrtfinále. Potkají obhájce titulu

Štětín

Cíl v podobě postupu ze skupiny dokázali čeští volejbalisté na ME splnit, i když s Italy prohráli za necelé dvě hodiny 0:3 po velmi těsných koncovkách všech tří setů. Reprezentantům podle očekávání stačil slovenský skalp a ve středeční baráži o elitní osmičku budou mít za soupeře Francouze, obhájce titulu.

Čeští reprezentanti začali nebojácně a celý první set drželi s favoritem krok. Janouch rozdával přesné nahrávky, takže univerzál Finger mohl útočit a účinné byly i bloky postavené proti italským smečím. Vše tak dospělo až do napínavé koncovky, v níž se Italové museli trochu obávat o výsledek. Jednadvacetiletá hvězda soupeře Giannelli přímým bodem z podání pak proměnila druhý setbol.

Ani to však veliké odhodlání národního týmu nezlomilo. Znovu úspěšně čelil italským útokům středem sítě a dokázal tlačit ze servisu. Češi se tak ve druhé sadě ujali vedení 12:8, jenže odpověď stříbrných medailistů z olympijského Ria byla zdrcující. Při Giannelliho servisu uhráli osm bodů v řadě a úplně otočili skóre. O osudu druhého dějství tím ale rozhodnuto nebylo.

Bojovnost reprezentantů podpořena skvělou prací na bloku znamenala odvrácení pěti italských setbolů, jenže nakonec koncovka přece jen patřila znovu soupeři. Ve třetím setu to byla opět přetahovaná o každý míč, Italové ale v závěru nepustili vedení z rukou a za necelé dvě hodiny slavili výhru.

"Hráli jsme velice dobře. S minimem chyb, dostatečně agresivně na servisu, v obraně jsme vyčapali spoustu balónů a myslím si, že kluci si minimálně jeden set za bojovnost zasloužili," řekl pro ČTK trenér Miroslav Nekola, podle nějž byli Italové důraznější v koncovce a taky měli trochu štěstíčka. „Rozhodovaly vyloženě maličkosti," mínil kouč.

V úvodní sadě proměnil soupeř třetí setbol a ve druhém až šestý, v rozhodujícím setu využili Italové druhý mečbol. „V koncovkách vždycky Italové vytáhli výborný servis a ubránili nás. V tomhle byli lepší. Během druhého setu nám zasadil těžkou ránu Giannelli, ale dokázali jsme se zvednout a srovnat. Ukázali jsme obrovskou morální sílu," doplnil český kouč.

Němečtí volejbalisté zvládli třetí vystoupení na turnaji i bez hvězdného univerzála Györgyho Grozera, který proti českému výběru zaznamenal 19 bodů. Trenér Andrea Giani dopřál opoře odpočinek.

Přímo do čtvrtfinále postoupily jako vítězové skupin Srbsko, Rusko, Německo, Belgie. O postup do něj si pak ve středu zahrají Itálie - Turecko, Česko - Francie, Bulharsko - Finsko, Polsko - Slovinsko. Národní tým tedy čeká stěhování do Katovic.

Mistrovství Evropy volejbalistů v Polsku:
Skupina A:
Srbsko - Finsko 3:0 (20, 18, 32)Polsko - Estonsko 3:0 (21, 24, 22)
Konečná tabulka:
1.Srbsko3309:2261:2398
2.Polsko3216:3215:2056
3.Finsko3123:8245:2632
4.Estonsko3034:9276:2902
Skupina B:
Německo - Slovensko 3:0 (18, 24, 23)ČR - Itálie 0:3 (-25, -26, -24)
Rozhodčí: Nastase (Rum.), Partiainen (Fin.), Akinci (Tur.). Čas: 103 min. Diváci: 2680.
Sestava a body ČR: Finger 16, Džavoronok 13, Mach 5, Janouch 1, Michálek 6, Holubec 5, libero Kryštof - Hadrava, Démar, Zmrhal, Galabov. Trenér: Nekola. Sestava a body ČR: Finger 16, Džavoronok 13, Mach 5, Janouch 1, Michálek 6, Holubec 5, libero Kryštof - Hadrava, Démar, Zmrhal, Galabov. Trenér: Nekola.
1.Německo3309:2256:2178
2.Itálie3218:3255:2337
3.ČR3123:7231:2383
4.Slovensko3031:9200:2540