Česko - Chorvatsko 69:107Smutné loučení plné hořkosti. Basketbalisté utrpěli na závěr další debakl

Chtěli se s mistrovstvím Evropy v rumunské Kluži rozloučit důstojně, jenže výkon českých basketbalistů na Chorvatsko absolutně nestačil. Národní tým podlehl vysoko 69:107 a ve skupině C tak obsadil nepostupové páté místo s bilancí jediné výhry z pěti utkání.

Zklamaní čeští basketbalisté (zleva) Martin Peterka a Vojtěch Hruban.

Chorvati chystající se na osmifinále do Istanubulu, určili ráz utkání už skvělým začátkem, po třech minutách vedli 8:0 a trenér českého týmu Ronen Ginzburg si bral oddechový čas, aby zastavil nápor soupeře. Reprezentanti znovu výrazně zaostávali na doskoku a nebyli vůbec schopni uhlídat střelbu Bojana Bogdanoviče, který byl v minulé sezóně spoluhráčem českého lídra Tomáše Satoranského ve Washingtonu, ale v létě přijal exkluzivní nabídku z Indiany.

Zakončení na sebe brala i další posila z NBA v dresu soupeře, Dario Šarič z Philadelphie . Rozdíl skóre celou dobu zůstával ve dvouciferných číslech, i když Auda chodil nesmlouvavě pod koš a Hruban se snažil střílet z dobrých pozic.

Ztratili konkurenceschopnost

Národní tým měl ale veliký problém v obraně, ke konci už úplně ztrácel konkurenceschopnost. Zápas ani pro jedno mužstvo už vlastně nic neřešil, takže Češi zkoušeli i určité úseky bez Satoranského, který vzhledem k angažmá v NBA nebude moci zasáhnout do podzimní kvalifikace MS. Víc minut tedy dostal druhý rozehrávač Šiřina. „Zkoušeli jsme variantu, která bude za dva měsíce muset hrát," naznačil asistent kouče Lubomír Růžička.

„Kvalitativní rozdíl mezi českým a chorvatským mužstvem byl až moc viditelný. Snažili jsme se turnaj zakončit co nejlépe, ale bohužel jsme tady neměli všechny elitní české hráče. Tým dostal během léta mnoho ran a ukázalo se, že se ocitl na limitu," mínil kouč. Ve srovnání s tažením až do čtvrtfinále minulého ME mu citelně chyběli Veselý, Schilb, Pumprla, Benda i Jelínek. Omluvil se také Balvín. „Především nám scházely centimetry pod košem a hráči museli dostat role, na které ještě nebyli připraveni, takže občas ztráceli sebedůvěru, což se projevilo v útočné i obranné fázi," řekl trenér.

„I když jsme všichni zklamaní, že jedeme domů, není úplně fér příkře soudit ty, kteří sem přijeli," dodal Ginzburg, pro nějž to byl zřejmě poslední zápas po čtyřech letech práce s národním týmem. „O mé budoucnosti rozhodnou lidé z národní basketbalové federace, ale jedno poučení ze šampionátu je už teď zřejmě. Česko si nemůže dovolit přijat na turnaj takové úrovně o tolik oslabené," doplnil kouč.

Španěl Pau Gasol se stal nejlepším střelcem v historii evropských šampionátů. S 1111 body předčil Francouze Tonyho Parkera (1105).

Mistrovství Evropy basketbalistů:
Skupina C (Kluž):
ČR - Chorvatsko 69:107 (17:28, 40:54, 60:78)
Nejvíce bodů: Auda 19, Hruban 15, Palyza 12, Švrdlík 10 - Bogdanovič 25, Buva 13, Ukič 12, Krušlin 11, čtvrtiny 17:28, 23:26, 20:24, 9:29
Španělsko - Maďarsko 87:64 (22:10, 41:29, 60:46)
Nejvíce bodů: P. Gasol 20, Rodríguez a W. Hernangómez po 15, M. Gasol 10 - Férencz 17, Vojvoda 10, Perl 9
Černá Hora - Rumunsko 86:69 (24:19, 42:30, 66:53)
Nejvíce bodů: Djurišič 14, Dubljevič a Radončič po 13, Vučevič 11 - Kuti 18, Mandache 14, Baciu 11