CSKA Moskva - Fenerbahce 93:95Veselý se v Evropské lize blýskl osobním rekordem

Moskva

Basketbalista Jan Veselý si vylepšil osobní střelecké maximum v Evropské lize na 31 bodů a měl hlavní zásluhu na tom, že Fenerbahce Istanbul vyhrálo 95:93 po prodloužení na hřišti CSKA Moskva. Dosavadním rekordem českého hráče bylo 23 bodů proti Maccabi Tel Aviv v dubnu 2015.

Jan Veselý v dresu Fenerbahce Istanbul. Archivní snímek.

Výkon Veselého je o to cennější, že ho bránil Kyle Hines, nejlepší obránce soutěže za loňský rok. Jenže tentokrát si nevěděl rady s pohyblivostí českého pivota, který dobře sbíhal pod koš a dával snadné body. V první čtvrtině zaznamenal Veselý 13 z 24 bodů svého týmu. Deset minut mu stačilo na to, aby překonal střelecký průměr 12 bodů z této sezony.

Veselý byl nadále klíčovou postavou Fenerbahce a dobře spolupracoval s druhým pivotem Jasonem Thompsonem. Když dvě minuty před koncem zvýšil smečí po nahození na rozdíl sedmi bodů, vypadalo to pro turecký tým velmi dobře. Jenže 16 vteřin před koncem udělal chybu Nicoló Melli, fauloval Sergia Rodrígueze při trojce a španělský rozehrávač čtyřmi body z jedné akce dokázal vrátit vedení CSKA. Výhru odmítl Brad Wanamaker, který proměnil jen jeden trestný hod a zápas šel do prodloužení.

V něm Veselý přidal dalších šest bodů. Šestnáct vteřin před koncem nedokázal ubránit Nanda De Cola, který srovnal na 93:93. Istanbulský celek však měl poslední útok, Wanamaker sice nedal, ale Melli šťastným dopichem současně s klaksonem napravil svou chybu. Fenerbahce tak utnulo domácí neporazitelnost CSKA trvající 14 zápasů od prosince 2016.

"Byl to skvělý zápas a pro nás velmi důležitá výhra. Máme nový tým, který se stále sehrává a potřebujeme čas, ale tohle nám pomůže," uvedl Veselý pro klubovou televizi.

"Měli jsme vyhrát už v normální hrací době, ale zbytečně jsme si to zkomplikovali. Nakonec je to přeci jen výhra po výborném výkonu. Porazili jsme lídra soutěže, což nám dodá sebevědomí. Když budeme hrát jako v první půli, bude to dobré," řekl trenér Fenerbahce Željko Obradovič.

Veselý kromě 31 bodů zaznamenal také pět doskoků, asistenci, dva zisky, dvě ztráty a pětkrát byl faulován. V užitečnosti měl index 30, čímž těsně zaostal za svým nejlepším zápasem proti Realu Madrid z května 2015. Až v prodloužení přišel o sérii osmi proměněných trestných hodů.

Evropská liga basketbalistů - 8. kolo:
CSKA Moskva - Fenerbahce Istanbul 93:95 po prodl. (za hosty Veselý 31 bodů, 5 doskoků, 1 asistence)
FC Barcelona - Valencie 89:71
Olympiakos Pireus - Crvena Zvezda Bělehrad 85:59
Milán - Bamberg 71:62