Argentina, Španělsko a Angola postoupily do osmifinále MS

TOKIO

Basketbalisté Argentiny, Španělska a Angoly na mistrovství světa v Japonsku potřetí vyhráli a zajistili si postup do osmifinále. Olympijští vítězové z Argentiny v utkání skupiny A porazili Venezuelu vysoko 96:54, Španělé v duelu dvou dosud neporažených celků vyhráli 92:71 nad Německem. Afričtí šampioni z Angoly si poradili s Novým Zélandem.

V argentinském týmu se jen na šestnáct minut objevil na palubovce lídr týmu Manu Ginobili. Argentince tak dovedl k vítězství především autor 25 bodů Walter Herrmann. Utkání nedohrál basketbalista Chicaga Bulls Andres Nocioni, jenž v třetí čtvrtině špatně došlápl a poranil si kotník. Zbytek zápasu pak strávil na lavičce, kterou po závěrečném klaksonu opustil s bolestivou grimasou.

Podle trenéra Sergia Hernandéze by však měl hrát už ve středečním zápasu proti Nigérii. "Lékař ho prohlédl a řekl, že bude po volném dni v pořádku," uvedl kouč.

Basketbalisty Angoly k postupu dovedl Eduardo Mingas, který dvacet ze svých 27 bodů zaznamenal v prvním poločase. Novému Zélandu stále chyběl Mark Dickel, jenž si odpykává desetidenní trest za pozitivní test na marihuanu.

Němečtí basketbalisté sice v utkání se Španělskem utrpěli první porážku na turnaji, ale osmifinále jim zřejmě neunikne. Potřebné třetí vítězství mohou získat ve dvou zbývajících zápasech v základní skupině, v nichž narazí na Angolu a Panamu, která zatím nevyhrála.

Prvního vítězství na turnaji se dočkali obhájci titulu ze Srbska a Černé Hory. Po dvou neúspěšných duelech s Nigérií a Francií tentokrát uspěli, když porazili libanonské outsidery vysoko 104:57.