Basketbalisté vyhráli v Belgii a uchovali postupovou naději

LEUVEN

Čeští basketbalisté v utkání kvalifikace mistrovství Evropy zvítězili v Belgii 74:61 a dál si uchovávají naději na postup. Svěřenci trenéra Zdeňka Hummela nyní mají stejně jako jejich předchozí přemožitel Rusko na kontě tři výhry a jednu porážku, ale kvůli horšímu skóre jsou zatím ve skupině druzí. Příští zápas sehrají ve středu v Opavě proti Maďarsku.

Jiří Welsch (na archivním snímku vlevo)

Češi se v Leuvenu dokázali vyrovnat s náročným přesunem z ruského Permu a otřepali se i z vysoké prohry na ruské půdě. Belgie se sice může pyšnit skalpem Ruska z druhého utkání kvalifikace, ale dnes vedla jen několik okamžiků na začátku utkání. Pak šli ve druhé minutě do vedení hosté a udrželi jej až do závěrečného klaksonu. Na svém kontě mají po výhře v Maďarsku další cenný úspěch z palubovky soupeře.

Začátek utkání ovládl hlavně kanonýr Bartoň, který za osm minut nastřílel deset bodů, k němu se pak v průběhu utkání přidali i pivot Benda, křídelní hráč Welsch a také dirigent Beneš, který si na klíčové okamžiky střetnutí schoval i čtyři trojky. Celý tým stejně jako v minulých duelech s výjimkou utkání v Rusku znovu výborně bránil, podkošoví hráči opět dokázali uhlídat obávaného pivota Mbengu, který sice Rusku nasázel 16 bodů, ale v prvním zápase v Opavě vyšel naprázdno a dnes zaznamenal pouhých šest bodů. Český tým předčil soupeře i v doskakování pod oběma koši.

Hummelův tým si během celého utkání udržoval mírné vedení, klíčový okamžik přišel v závěrečné čtvrtině. Českým reprezentantům se v rozmezí od 33. do 36. minuty povedla desetibodová šňůra a získali slibné vedení 66:52. Na takovou smršť Belgie nedokázala reagovat a Češi se tak dál drží v postupové hře. Naposledy na velké akci startovali v roce 1999 na mistrovství Evropy ve Francii.

Výsledky - skupina C:
Belgie - ČR 61:74 (14:21, 34:38, 50:53).
Nejvíce bodů: Van Der Jonckheyd 15, Lauwers a Hervelle po 12 - Bartoň a Benda po 16, Beneš 15. Rozhodčí: Zavlanos (Řec.), Obradovič (Srb.), Bertrand (Švýc.). Trestné hody: 24/17 - 14/11. Fauly: 16:22. Trojky: 6:7. Diváci: 1000.
Maďarsko - Rusko 70:76