České basketbalistky porazily na mistrovství světa Kubu

14. září 2006 07:37 - SAO PAULO

První vítězství si ve středu připsaly na mistrovství světa v Brazílii české basketbalistky, které ve skupině D porazily Kubu 73:51. Po nervózní čtvrthodině rozhodly svěřenkyně trenéra Jana Bobrovského o svém úspěchu přesnější střelbou hlavně z tříbodového území. V posledním utkání ve skupině se český tým střetne ve čtvrtek od 18:00 SELČ s Tchaj-wanem.

I když českým hráčkám vyšel vstup do utkání a po rychlých protiútocích a zakončení Machové vedly už 7:2, Kubánky po dvou minutách tlak soupeřek dokonale zmrazily. Předsunuly obranu, zlepšily doskakování a hlavně koncovku. Poměrně snadno se jim podařilo otočit výsledek a po sedmi minutách po šňůře 12:2 vedly 14:9. Hru českých basketbalistek v těch chvílích provázela křečovitost spojená se zbytečnými ztrátami míčů.

Kubánky po úspěšné sérii získaly sebevědomí, střeleckou jistotou vynikala zejména Peillonová. Trápící se spoluhráčky vytáhla z krize střídající Markéta Mokrošová. Trenér Bobrovský se rozhodl odlehčit situaci Machové, která byla po první čtvrtině se sedmi body jedinou nebezpečnou střelkyní českého týmu.

Sázka na hru s dvěma rozehrávačkami vyšla dokonale. Dvěma trojkami po sobě otočila Mokrošová stav, vedle ní se chytla i Vítečková. Po čtvrthodině už z českých basketbalistek krize spadla a začaly předvádět svou obvyklou hru. Výsledkem byl postupně desetibodový náskok.

Nepříjemná agresivita v soubojích

Ovšem Kubánky se nemínily tak snadno vzdát. Nepříjemná byla zejména jejich agresivita v osobních soubojích, proti níž se české basketbalistky jen obtížně prosazovaly. Soupeřky stačily zdvojovat obranu a na jejich důraz platila pouze rychlá kombinační hra. I české hráčky ale vylepšily obrannou hru, nenechávaly soupeřkám prostor ke střelbě a střelba Kubánek z nepřipravených pozic nebyla účinná.

Po půlhodině získaly české hráčky čtrnáctibodový náskok 55:41, který ale pořád ještě neznamenal uklidnění. Kubánky se v poslední čtvrtině pokusily o zvrat. Snížily na desetibodový rozdíl a začaly více využívat průniky, při nichž nutily soupeřky k faulům. Jejich nátlakové hře ale chyběla přesnější koncovka. V překotné snaze o zvrat Kubánky v posledních pěti minutách často chybovaly a české basketbalistky už dotáhly zápas s přehledem do vítězného konce.

Výsledek - skupina D:
Česká republika - Kuba 73:51 (16:20, 41:30, 55:41)
Nejvíce bodů: Vítečková 19, Machová 17, Mokrošová 14 - Bouletová 16, Plutinová 11. Rozhodčí: Mayberry (Austr.), Lefwert (Švéd.), Smith (Arg.). Fauly: 22:16. Trestné hody: 13/9 - 26/15. Trojky: 8:4. Diváci: 1500.

ČTK

Časová osa: Míčové sporty

Filtr článků - Míčové sporty


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.