Basketbalisté postoupili na ME i přes prohru s Ruskem

Čeští basketbalisté si poprvé od roku 1999 zahrají na mistrovství Evropy. V závěrečném vystoupení v evropské kvalifikaci sice podlehli v sobotu v Opavě Rusku 55:69, na finálový turnaj je ale poslalo vítězství Bosny a Hercegoviny nad Makedonií.

Čeští hráči k postupu potřebovali, aby zaváhal někdo z trojlístku Portugalsko, Makedonie, Lotyšsko. Nakonec závěr kvalifikace nezvládli jen Makedonci. Lotyšsko přehrálo ve skupině D bez problémů Dánsko 78:66 a čeká ho spolu s Čechy start na šampionátu. Portugalsko deklasovalo ve skupině B Izrael 69:49. Češi tak postupují z druhého místa ve skupině, kterou vyhráli Rusové.

Tahounem Prášil

Čeští hráči se sice museli v duelu s Ruskem obejít bez klíčového hráče Jiřího Welsche, který si již musí plnit klubové povinnosti ve španělské Málaze, ale soupeř zase do České republiky na klíčové utkání nepřivezl amerického rodáka Holdena, svého dirigenta a nejlepšího střelce týmu. A ztráta se možná v úvodu více negativně projevila na ruském týmu.

Češi tentokrát nedopustili opakování situace z prvního vzájemného utkání, kdy si v Permu nechali soupeře bodově utéct a v dalším průběhu už jen marně stahovali velkou ztrátu. Do utkání vstoupili soustředěně, přesto na nich byla znát nervozita z velké šance. Od počátku drželi s favoritem krok, komplikace ale nastaly, když pivot Houška, jenž zazářil v minulém vítězném utkání s Maďarskem, měl už v páté minutě na kontě tři osobní chyby.

Český tým ale našel dalšího překvapivého tahouna. Stal se jím Jaroslav Prášil, který se výrazně přičinil o to, že domácí Rusko nepustili do většího trháku. Ostravský hráč krátce po příchodu na hřiště trefil dvě trojky a pak neminul ani další tři pokusy z pole. Dokonale tak zastoupil Luboše Bartoně, který se v prvním poločase nedostal do obvyklé střelecké pohody a tápal i při trestných hodech. Domácím se v závěru druhé čtvrtiny povedla sedmibodová šňůra, vyrovnali se i s rukou zónovou obranou a po delší době se ujali vedení. V poločase měli o čtyři body navrch.

Přestávka ale jako by český tým přibrzdila. Hned po pauze sice zaplněnou opavskou halu navnadil trojkou rozehrávač Beneš, ale pak se domácí začali střelecky trápit, za tři minuty přidali jediný bod a hosté především díky příspěvku obra Savrašenka pod košem rychle manko stáhli. Závěr třetí čtvrtiny zastihl český výběr v útlumu. Rusové výrazně zlepšili kombinaci a hlavně úspěšnost střelby a dostávali se k laciným košům, naopak domácí v této fázi zaznamenali jen deset bodů. Po trojce Monji už ruský tým vedl 52:45 a domácí museli v poslední čtvrtině řešit vážné problémy.

Český tým však drtivý nástup Ruska nezachytil. V týmu soupeře se navíc rozstříleli Dmitrijev s Monjou a hlavně díky nim Rusko pět minut před koncem vedlo 63:46, dosud největším rozdílem v utkání. V tu chvíli už bylo jasné, že rozjetý ruský tým nebude možné zastavit. Češi tak zakončili kvalifikaci s bilancí čtyř výher a dvou porážek, jejich přemožitelem bylo pokaždé Rusko.

Kvalifikace ME basketbalistů - skupina C
Česko - Rusko 55:69 (15:18, 35:31, 45:52)
Nejvíce bodů: Prášil 15, Benda 10, Bartoň a Beneš 9 - Dmitrijev 14, Monja 13, Savrašenko 11, Padius 10. Rozhodčí: Coelho (Portug.), Cekov (Bulh.), Ciulin (Rum.). Trestné hody: 20/11 - 22/14. Fauly: 22:20. Trojky: 6:7. Diváci: 2100.
Maďarsko - Belgie 75:59