Rusky porazily americký Dream Team

SAO PAULO

O dosud největší překvapení na mistrovství světa basketbalistek se postaraly reprezentantky Ruska, které v semifinále vítězstvím 75:68 vyřadily obhájkyně titulu z USA. V sobotním finále se od 19:00 SELČ střetne Rusko s Austrálií. Na hvězdný Dream Team zůstal v sobotu od 14:30 SELČ pouze zápas s domácí Brazílií o bronzové medaile.

Rusky podaly v semifinále svůj dosud nejlepší výkon v turnaji. Hned od prvních minut hrály velmi soustředěně, kombinovaly sice rychle, ale na jistotu. Dařila se jim střelba z tříbodového území a dobrou obranou eliminovaly tlak soupeřek. V podkošových soubojích se v defenzivě prosazovala Stěpanovová. Výsledkem byl slibný náskok po první čtvrtině 25:13. Sebejisté Američanky si dlouho nepřipouštěly možnost prohry, i když v poločase měly pětibodové manko.

Po změně stran ale Rusky ještě zpřesnily svou hru a jejich náskok vzrostl po třiceti minutách na rozdíl dvaceti bodů. Američanky v poslední čtvrtině sice zabraly a náskok stáhly až na pětibodový rozdíl. V posledních minutách ale vynikla dvěma úspěšnými tříbodovými pokusy Artěšinová.

V nervózní koncovce Američanky znovu snížily na rozdíl pouhých pěti bodů. Třicet sekund před závěrem neproměnila navíc Rachmatulinová ani jeden trestný hod. Američanky ale ve snaze získat míč faulovaly Korstinovou, která těsně před závěrem oba trestné hody proměnila, a tím pojistila Rusku postup do finále.

Právě v Brazílii získal bývalý Sovětský svaz v roce 1983 svůj poslední, šestý titul mistryň světa v řadě za sebou. Rusko od svého osamostatnění skončilo na posledních dvou světových šampionátech vždy druhé.

Austrálie v poslední čtvrtině porazila domácí Brazílii

Prvními finalistkami mistrovství světa basketbalistek se staly reprezentantky Austrálie, které dokázaly zásluhou precizního výkonu v poslední čtvrtině porazit v bouřlivé atmosféře domácí Brazílii 88:76. Po půlhodině přitom čtvrtfinálové přemožitelky českého týmu vedly o sedm bodů 64:57.

Australanky dosáhly v Sao Paulu nejlepšího výsledku v historii, jejich maximem na MS byla dosud dvě třetí místa. V sobotu se ve finále střetnou s vítězem zápasu USA - Rusko. Brazilky budou hrát o bronzové medaile.

Domácí hráčky si ve třetí části vypracovaly slibné vedení, ale trojka hvězdy WNBA Lauren Jacksonové hned na začátku poslední čtvrtiny dala najednou zápasu zcela jiný náboj. Brazilky ztratily svou suverenitu, přestala se jim dařit střelba a australské hráčky po šňůře 17:2 zcela ovládly další vývoj zápasu.

Trenér Barbosa se snažil častým střídáním dostat své svěřenkyně, kterým viditelně docházely síly, do tempa. Soustředěně hrající Australanky ale už jen chytře využívaly chyby soupeřek v obraně a snadno zvyšovaly náskok. Jediným stínem na australském vítězství bylo zranění rozehrávačky Kristi Harrowerové v poslední sekundě.

V zápase o jedenácté místo Kuba porazila Čínu 71:68.