Island - Česko 24:26Házenkářkám výhra přiblížila postup na ME, doma se Slovinkami jim stačí uhrát bod

České házenkářky vyhrály v kvalifikaci ME na Islandu 26:24, když celý zápas v Reykjavíku vedly a k postupu na prosincový šampionát do Francie jim tak stačí v neděli doma v Mostě proti Slovinsku i remíza.

Ilustrační foto.

České hráčky začaly výborně, dařilo se jim zataženou a hodně důraznou obranou dostávat Island do hodně obtížných střeleckých pozic. Navíc skvěle chytala Satrapová a už v 9. minutě z toho vzešlo slibné vedení národního týmu 6:1, přičemž domácí ženy skórovaly pouze sedmičky.

Reprezentantky přes absenci marodů Jeřábkové, Knedlíkové a Adamkové v útoku zpočátku nestrádaly, vycházely jim brejky i roztažení hry do křídel. Island během úvodní čtvrthodiny dal jen dva góly ze hry a úspěšnost zákroků české brankářky rostla přes sedmdesát procent.

Náskok národního týmu se takřka celý první poločas držel na rozdílu zhruba sedmi, osmi branek. Až v posledních třech minutách Island třemi trefami v řadě korigoval skóre na 9:14. Tím domácí družstvo neskutečně ožilo, především se mu rozstřílela ze střední spojky Knutsdottirová a vedení Česka se začalo rychle tenčit, zvláště když do jeho hry v útočné i obranné fázi se vloudilo dost chybiček.

Čtvrthodiny před koncem měla reprezentace k dobru už jen dva góly (22:20) a po její skvělé hře z úvodu nebylo vidu ani slechu. Jak Island přitvrdil, české ženy se začaly jakoby bát, v útoku to vázlo a zničující pro ně byly i časté ztráty míče.

V kritickém okamžiku navíc Luzumová poprvé během utkání zahodila sedmičku, ale naštěstí se zase včas rozchytala Satrapová a střeleckou odvahu ve finiši našla teprve 19letá Galušková. Vedení tak zůstalo celou dobu v českých rukách, i když jen díky náskoku získanému v první půli.