Vítkovice ovládly obě hlavní kategorie florbalového Czech Open

Florbalový mezinárodní turnaj Czech Open v Praze ovládly v elitních kategoriích mužů i žen Vítkovice. Ostravané ve finále zdolali pořádající Tatran Střešovice 8:6 a vítkovické hráčky zvítězily nad českou juniorskou reprezentaci 9:3. V obou případech šlo v 28. ročníku o premiérový triumf.

Vítězný tým Vítkovic..

Ostravané proti Tatranu získali vedení v deváté minutě, když soupeřovo zaváhání v defenzivě využil střelou o levou tyč Lukáš Hájek. V polovině úvodního dějství během osmi sekund bleskově otočili stav Martin Pánek a Sebastian Rod.

Ještě v první třetině vyrovnal po přihrávce Adama Delonga Matyáš Šindler a ve 24. minutě získal Vítkovicím náskok Rostislav Gattnar. V závěru druhé části vybojoval balonek Matěj Matejčík a bekhendovou střelou upravil na dvoubrankový rozdíl. Snížit se podařilo 55 sekund před druhou pauzou Filipu Langerovi.

Kapitánka Vítkovic Denisa Ferenčíková se s pohárem raduje z vítězství.

Ve 43. minutě se ale po Matejčíkově akci trefil kapitán Vítkovic Tomáš Sladký, který dnes slaví 34. narozeniny, a za 110 sekund zvýšil Ondřej Sidunov na 6:3.

Zleva Eliška Plánková a Lucie Cholinská z Vítkovic se radují z vítězství.

Stav sice zkorigoval Adam Tlapák, ale dvěma góly pojistil náskok Ostravanů z úniku Matejčík, který díky čtyřem bodům a hattricku ovládl kanadské bodování s deseti body i tabulku střelců se sedmi góly. Výsledek už jen zkorigovali Martin Šindelář a Milan Meliš.

Vítkovice ovládly Czech Open v mužské elitě jako třetí český tým po FBC Ostrava (1998) a Tatranu Střešovice (1999). Tentokrát to bylo za neúčasti zahraničních zástupců. V boji o 3. místo vyhráli Bohemians nad Otrokovicemi 11:3 a třemi body za dvě branky a jednu asistenci k tomu pomohl Jiří Kratina.

Dvěma góly a asistencí se na podílela na finálovém triumfu vítkovických florbalistek švédská útočnice Lina Häggová, letní posila ze Sundsvallu. Ostravanky ve finále elitní kategorie mezi 12. a 18. minutou získaly vedení 4:0 díky brankám Zuzany Krzywakové, Häggové, Nikoly Liberdové a Sáry Seevaldové.

Český výběr do 19 let snížil na konci první třetiny díky Vendule Maroszové, ale do poloviny utkání zvýšily Häggová a Barbora Husková už na 6:1. Juniorky ještě v druhé části zkorigovaly stav díky Karolíně Stůjové a Alici Hejzlarové, která využila přesilovku. Vítkovice ale v závěrečném dějství navýšily rozdíl, trefily se ještě Eliška Planková, Lucie Cholinská a Jana Trošková. Český tým vyhrál v této kategorii poprvé od roku 2012, kdy slavil Herbadent SJM Praha 11 (dnešní Tigers Start98).

Turnaj se vzhledem k pandemii koronaviru nakonec rozlosoval pro 97 celků, z nichž tři nenastoupily a jejich výsledky byly kontumovány. V mužské elitě místo tradičních 16 týmů startovaly čtyři a v ženské jich rovněž místo šestnácti bylo sedm. Mezinárodní zastoupení bylo jen v kategoriích Open mužů a žen.

Mimo české kluby se představily dva týmy z Rakouska, po jednom z Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a Švýcarska. Před šesti lety byly na turnaji celky z 21 zemí a v roce 2016 hrálo rekordních 272 týmů.

Letošní ročník doprovázela řada hygienických opatření. Na finálový den byla v UNYP Aréně na Podvinném mlýně povolena maximální kapacita 500 diváků, všichni museli mít nasazenou roušku.

Mezinárodní florbalový turnaj Czech Open v Praze:
Muži:
Elitní kategorie:
Finále:
1. SC Vítkovice - Tatran Střešovice 8:6 (2:2, 2:1, 4:3)
Branky: 38., 56. a 57. Matejčík, 9. Hájek, 17. Šindler, 24. R. Gattnar, 43. Sladký, 45. Sidunov - 11. Pánek, 11. Rod, 40. Langer, 47. Tlapák, 59. Šindelář, 60. Meliš.
O 3. místo:
FBŠ Bohemians - Panthers Otrokovice 11:3 (3:1, 4:2, 4:0)
Branky: 8. a 52. Kratina, 10. a 28. Tomčo, 11. Folauf, 23. Otcovský, 31. P. Šebek, 31. M. Krebner, 44. Malič, 55. M. Forman, 60. Valenta - 24. a 26. Červenka, 10. Vykopal.
Pro:
Orka Čelakovice - Slavia Plzeň 5:3.
Open:
Panthers Praha Red - Panthers Praha White 7:3.
Ženy:
Finále:
1. SC Vítkovice - ČR "19" 9:3 (4:1, 2:2, 3:0)
Branky: 13. a 23. Häggová, 12. Z. Krzywaková, 17. Liberdová, 18. Seevaldová, 28. Husková, 45. Planková, 48. Cholinská, 59. Trošková - 18. Maroszová, 35. Stůjová, 37. Hejzlarová.