Střešovice a Herbadent jsou v semifinále Poháru mistrů

MLADÁ BOLESLAV

Florbalisté Tatranu Střešovice a hráčky Herbadentu SJM Praha 11 budou v pátek usilovat o účast ve finále Poháru mistrů v Mladé Boleslavi. Tatran potvrdil postup do semifinále i prvenství ve skupině výhrou nad norským Tunetem 8:6. Herbadent splnil roli favorita proti lotyšskému Rubene a po výhře 7:1 postoupil ze druhého místa ve skupině.

Střešovice narazí v souboji o finále v 19:00 na švýcarský SV Wiler-Ersigen, který se dostal do play off díky výhře 8:2 nad pořádající Mladou Boleslavi. V 16:00 se utká SSV Helsinky s českým gólmanem Davidem Rytychem se švédskou Storvretou. Herbadent nastoupí od 13:00 proti finskému celku SC Classic. První souboj obstará od 10:00 švédský Djurgaarden se švýcarským Rychenbergem.

Střešovice měly postup po překvapivé výhře nad Storvretou (6:4) prakticky jistý a sebrala by jim jen prohra o šest či více branek. Tatran sice vedl po trefě kapitána Fridricha, ale pak soupeř třemi góly průběh zápasu otočil a Pražané třikrát během druhé části dorovnávali náskok Tunetu z 1:3, 3:4 a 4:6.

V závěrečném dějství už se přestřelka nekonala a v 58. minutě rozhodl Švéd Von der Pahlen. V power play ještě pojistil výsledek Marek Vávra. Jelikož se nehraje o třetí místo, dosáhly Střešovice při svém třináctém startu poprvé na medaili. Teď se budou snažit vyrovnat, nebo překonat historický výkon Vítkovic v podobě stříbra z loňska.

"Jsme spokojení, že jdeme z první místa. Zápas s Tunetem měl rozhodovat o postupu, ulehčili jsme si to výhrou nad Storvretou, takže tento zápas nebyl nejdůležitější. Kluci to měli v hlavách, bylo tam jasné podcenění zápasu. Kluci se už viděli v zítřejším semifinále a projevilo se to na výkonu," prohlásil trenér Tatranu Jan Zahalka.

Nicméně je podle něj potřeba zapomenout na nepodařené pasáže zápasu a soustředit se na Wiler. "Bylo to 8:6, historie se neptá, jak to probíhalo. Musíme to vymazat z hlav. Čeká nás zápas, na který jsme se celou dobu připravovali a který o všem rozhodne," dodal Zahalka.

Hráčky Herbadentu, který v minulosti třikrát dosáhly v soutěži předcházející Poháru mistrů na bronz, měly od úvodu zápasu proti Rubene jasnou převahu, ale dlouho se nemohly proti obrannému valu Lotyšek střelecky prosadit. Skořepová trefila tyč, skóre otevřela v 11. minutě v přesilovce Krupnová.

V druhé části pomohla Rubene dvakrát tyč po střelách Billé, ale Herbadent pak čtyřmi góly během tří minut a 34 vteřin rozhodl. Po devíti vteřinách třetí části snížila na 1:5 Edite Bankavová, ale výsledek dovršily Skořepová a Burdová.

České mistryně, které ve středu prohrály s Djurgaardenem těsně 5:6, mají jistý další bronz, ale chtějí víc. "Je jedno, jestli jsou soupeřkami Finky, nebo Švýcarky. Hrají podobně. My se pokusíme vybojovat finále," prohlásila Martina Skořepová.

Mladoboleslavští z roli outsidera skupiny A nevystoupili a po úterní porážce s SSV Helsinky 3:6 zápas proti Wileru ztratili ve druhé třetině, kdy po vyrovnání na 1:1 inkasovali pět branek. Přitom v úvodu byli hráči Billy Boy aktivnější, ale šance neproměnili a střelu Slaného zastavila horní tyč. Švýcarského mistra dostal do vedení v 15. minutě Berlinger.

Do druhé části nasadili trenéři Motejzík se Stožickým i třetí lajnu a její člen Matěcha vyrovnal, ale pak ukázal Wiler svou sílu. Na konečných 2:8 upravil dvěma góly Berlinger, který dovršil hattrick.

"Škoda desetiminutového výpadku ve druhé třetině, který nás stál lepší výsledek. V první třetině jsme využili únavy Wileru ze středečního večerního zápasu, měli jsme víc šancí a z jedné akce jsme inkasovali," řekl trenér Štěpán Motejzík. "Začali jsme lépe i ve druhé třetině, ale pak nás soupeř přitlačil, řešili jsme komplikovaně situace v rohu a oni to potrestali."

Výsledky se silnými soupeři jsou podle něj odpovídající. "Umí potrestat chyby a oproti extralize jsme potvrdili zlepšení," doplnil Motejzík, jehož tým v domácí soutěži po úvodních třech porážkách vyhrál poprvé až o víkendu.

Pohár mistrů ve florbalu v Mladé Boleslavi:
Muži:
Skupina A:
Mladá Boleslav - SV Wiler-Ersigen 2:8 (0:1, 1:5, 1:2)
Branky: 26. Matěcha, 49. Slaný - 15., 56. a 60. Berlinger, 27. Bichsel, 30. Mendelin, 32. Bieber, 37. M. Hofbauer, 40. Oilinki. Rozhodčí: Rasbrink, Grahn-Gustavsson (oba Švéd.). Vyloučení: 2:0. Využití: 0:1. Diváci: 872.
Konečná tabulka:
1. SSV Helsinky22009:56
2. Wiler-Ersigen210110:53
3. Mlada Boleslav20025:140
Skupina B:
Tatran Střešovice - Tunet IBK 8:6 (1:1, 5:5, 2:0)
Branky: 7. Fridrich, 24. Garčar, 25. Podhráský, 30. T. Vávra, 39. Ullmann, 40. Ondrušek, 58. Von der Pahlen, 60. M. Vávra - 17. a 23. Olesen, 29. a 37. Gundersen, 21. Haaland, 37. Chehrehnegar. Rozhodčí: Bienkowski, Chomnicki (oba Pol.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 621.
1. Střešovice220014:106
2. Storvreta210118:103
3. Tunet200210:220
Ženy:
Skupina A:
Herbadent SJM Praha 11 - Rubene 7:1 (1:0, 4:0, 2:1)
Branky: 11. a 30. Krupnová, 30. Kotíková, 33. Urbánková, 33. Košturiaková, 48. Skořepová, 60. Burdová - 41. E. Bankavová. Rozhodčí: Bienkowski, Chomnicki (oba Pol.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 456.