Austrálií hýbe dostihový skandál. U trenéra vítěze nejslavnějšího závodu našli zbraň, kokain a tajemné elektrické zařízení

30. ledna 2019 21:23 - Victoria/Praha

Jeho dny jsou nejspíš sečteny. Trenér Darren Weir v roce 2015 zvítězil v nejslavnějším australském dostihu Melbourne Cup. Vypadá to, že jeho hvězdná kariéra je u konce. V úterý byl zadržen po policejní razii v jeho stájích. Zásah byl výsledkem několikaměsíčního vyšetřování. Ve stájích policie našla střelnou zbraň, tajemné elektrické zařízení sloužící k pobízení koní proudem, a dokonce kokain.

 

Profimedia.cz

Osmačtyřicetiletý trenér v roce 2015 dovedl svého koně Prince of Penzance až na vrchol a triumfoval ve slavném Melbourne Cupu. Vítězství vstoupilo do historie i tím, že v sedle šampiona poprvé v historii stanula žokejka. Dostih se běhá od roku 1861.

Weir teď ale bude muset vysvětlit, co v jeho stájích dělalo zařízení, které dává koním během závodu elektrické výboje a má je tak vybízet k rychlejšímu běhu. Používání takového přístroje je pochopitelně zakázáno.

Vyšetřování Weirovy stáje probíhá od srpna loňského roku na základě podezření z týrání zvířat. Společně s trenérem měli být zadrženi další dva lidé. Podle policie jsou osoby podezřelé z trestné činnosti získávání finančních výhod podvodem a z korupce.

Nejedná se o první skandál v australském dostihovém sportu za poslední dobu. V minulém roce bylo odsouzeno pět lidí v souvislosti s dopováním koní. Případ používání zmiňovaného zařízení se v Austrálii objevil poprvé v roce 2007.

pb, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.