Rubriky:

Ostatní

Muž, který psal historii krasobruslení, chystá rozlučku. V 55 letech!

22. února 2019 07:10 - Praha

Většina jeho parťáků z olympijské výpravy na své aktivní sportování už jen nostalgicky vzpomíná. Jozef Sabovčík však i pětatřicet let po zisku olympijského bronzu na hrách v Sarajevu dál utahuje brusle, vyráží na led a baví diváky. I on už ale chystá loučení, začátkem listopadu dá v Ostravě a Bratislavě při show Fire on Ice krasobruslení sbohem.

 

Jan Brychta, SPR media

Je symbolem sportovní dlouhověkosti. I když amatérskou kariéru ukončil jako dvojnásobný mistr Evropy už ve 22 letech, publikum baví při show a exhibicích ještě v 55 letech.

„Ale tohle budou opravdu poslední vystoupení. Jsem rád, že přijede i Javier Férnandez, takže to nebude jen moje rozlučka, on teď po mistrovství Evropy také ukončil kariéru,“ připomíná bratislavský rodák, jenž žije v americkém Utahu.

Jozef Sabovčík chytá rozlučku s kariérou.

Jan Brychta, SPR media

Sabovčík byl vždy vyhlášeným skokanem, vždyť na pár týdnů byl oficiálně autorem prvního čtverného skoku historie. Jenže mezinárodní federace ISU jeho čtverák z mistrovství Evropy v roce 1986 nakonec jako čistý neuznala.

„Ale celý svět má za to, že první čtverný skok skočil Sabovčík. Chodí za mnou bývalí krasobruslaři a bavíme se v tom smyslu, že já jsem ten originální, ten první,“ namítá.

„Bylo by to pochopitelně krásné, kdyby člověk mohl mít své jméno v Guinnessově knize rekordů, ale co se dá dělat,“ pokrčí rameny. „Na druhé straně je moje situace příjemnější než situace mého kamaráda Kurta Browninga. On je sice v knize rekordů, ale stejně všichni mluví o tom, že to skočil někdo jiný,“ vypráví Sabovčík.

Kromě svých vystoupení dnes působí jako trenér v Utahu a podílí se na přípravě nejlepší Češky Elišky Březinové, která byla desátá na letošním mistrovství Evropy. „Ona je už vyspělá krasobruslařka. Snažím se jí pomáhat především psychicky, aby si věřila a věděla, že do elity patří. Dělám jí tréninkový rozvrh, aby se dokázala připravit na vrcholný podnik. Na mistrovství Evropy se to povedlo, tak myslím, že nám to funguje,“ pochvaluje si.

sob, Právo

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní