Závod psích spřežení Iditarod vyhrál domácí Kaiser

13. března 2019 14:02 - Nome

Slavný závod psích spřežení Iditarod vyhrál domácí favorit Pete Kaiser a stal se pátým zástupcem původních obyvatel Aljašky, který náročný podnik ovládl. Cílem v Nome projel dnes brzy ráno a o zhruba 12 minut porazil obhájce loňského titulu Joara Leifsetha Ulsoma z Norska.

 

Marc Lester, ČTK/AP

Trať z Willow, dlouhou 1600 kilometrů, zvládl vítěz se svými osmi psy za devět dnů, 12 hodin, 39 minut a šest sekund a získal prémii 50 000 dolarů (1,14 milionu korun). Další účastníci závodu jsou stále na trati.

Ještě v pondělí se přitom zdálo, že za vítězstvím míří Nicolas Petit. Francouzský mašer měl pětihodinový náskok, pak mu ale jeho psi odmítli poslušnost. Petit později vysvětlil, že během přestávky na odpočinek začal jeden ze smečky provokovat dalšího a on ve snaze zažehnat hrozící konflikt na psa křičel.

Psi poté odmítli dál běžet a Petit musel odstoupit. Stávkující smečku musel na nejbližší checkpoint dopravit snowmobil. O naději na výhru přišel Petit i vloni, když v závěru sjel ve sněhové bouři z trasy a ztratil vedení.

Do závodu ve Willow odstartovalo letos celkem 52 posádek. Soutěž na trase přes dva horské hřebeny, kolem řeky Yukon a na pobřeží u Beringovy úžiny zatím deset z nich vzdalo.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.