Živě

Rozjíždí se softbalové sezona, ženy čeká boj o OH a muže mistrovství světa

11. dubna 2019 15:46 - Praha

Nabitá sezona jako nikdy předtím čeká tuzemský softbal. V pátek se roztočí extraliga žen, z které vzejde reprezentace bojující o olympiádu. O den později začne i nejvyšší soutěž mužů doplněná o zahraniční nadhazovače, aby hráče připravila na mistrovství světa konané v Praze a Havlíčkově Brodu.

 

Foto: Česká asociace softbalu

"Domácí sezona bude vskutku přelomová. Pozitivně ji ovlivňuje světový šampionát a fakt, že české hráčky budou bojovat o účast na olympijských hrách v Tokiu. Extraliga by měla být stavebním kamenem pro úspěch našich reprezentací," uvedl v tiskové zprávě předseda České softballové asociace Gabriel Waage.

Softbalistky čeká vrchol začátkem prázdnin. Nejdříve musí na evropském šampionátu v Ostravě od 30. června do 6. července skončit do šestého místa, aby mohly v nizozemském Utrechtu (23.-28. července) bojovat o start na hrách v Tokiu 2020. Mužský svátek bude tomu ženskému předcházet. Elita se na prvním světovém šampionátu na evropské půdě sejde v Česku od 13. do 23. června.

České softbalistky čeká boj o olympiádu.

Česká softballová asociace

V ženské extralize zaútočí Žraloci Ledenice na hattrick a znovu je má k titulu dovést nejlepší česká nadhazovačka Veronika Pecková. "Letos bude extraliga vyrovnanější. Očekávám více zahraničních posil u ostatních týmů," prohlásil trenér Žraloků Aleš Pavel. V popředí by měly být vidět také hráčky Snails Kunovice.

Unikátní experiment zpestří mužskou extraligu. Na základě inzerátu asociace projevilo zájem o projekt zhruba dvacet zahraničních nadhazovačů. "Mimo jiné z Botswany, Nového Zélandu a Kanady. Po konzultaci s trenéry bylo vytipováno šest vhodných zájemců," uvedl technický vedoucí reprezentace Jakub Kopřiva.

Nadhazovači z celého světa budou hrát českou softbalovou ligu. Mají pomoci českým hráčům před mistrovstvím světa.

archiv softbalové asociace

Kanaďan Zachary Pierce posílí nováčka Locos Břeclav a hrát přiletěli i tři jeho krajané - Clayton Robinson (Beavers Chomutov), Steven Normand (Tempo Praha) a Jordan Noftall (Eagles Praha). Z Austrálie dorazil Harrison Pudner (Hippos Havlíčkův Brod) a z Argentiny Martin González (Painbusters Most). "Dva nadhazovači jsou ve výběru čtyřiceti nejlepších hráčů v Kanady. Je tam juniorský mistr světa. Jde opravdu o špičku," dodal Kopřiva, který je za celý projekt zodpovědný.

Titul obhajuje Tempo Praha, které v loňském roce uspělo po 34 letech. Ambice mají také Hroši Havlíčkův Brod nebo Žraloci Ledenice. Žádný tým nesestupuje a všechny si zahrají play off. V následujícím roce se extraliga rozšíří na deset týmů.

Novinkou v obou soutěžích je, že vítězové nedostanou pouze medaile a pohár. Po vzoru tradice z amerických sportů si každý vítěz navlékne zlatý prsten, který ponese vyryté nápisy "Český šampion" či "Česká šampionka".

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.