Životní úspěch české zápasnice! V boji o titul sice Hanzlíčková padla, z ME však veze stříbro

11. dubna 2019 19:27 - Praha

Zápasnice Adéla Hanzlíčková vybojovala na mistrovství Evropy v Bukurešti stříbrnou medaili. V dnešním finále váhové kategorie do 68 kilogramů podlehla světové šampionce Alle Čerkasovové z Ukrajiny 6:11. Český zápas slaví zisk medaile na ME po deseti letech.

 

Martin Gábor, ČTK

"Mrzí mě, že jsem to tažení tady v Bukurešti nedotáhla až ke zlatému konci," litovala Hanzlíčková v tiskové zprávě českého svazu.

"Na druhou stranu, i teď u mě převládá spokojenost a pocit zadostiučinění. Roky jsem dřela a poslední týdny skoro nebyla doma, protože jsem absolvovala jedno zahraniční soustředění za druhým. Ale teď si můžu říct, že se to vše vyplatilo, protože jsem se dostala do finále mistrovství Evropy a odvážím si stříbro," radovala se přece jen účastnice olympiády v Riu de Janeiro.

Statečný boj až do konce

Čtyřiadvacetiletá Hanzlíčková svedla s mistryní světa z loňského šampionátu v Budapešti statečný boj, rozhodčí ocenili vždy dvěma body tři její chvaty. Tím prvním česká volnostylařka ještě vyrovnala na 2:2, ale pak o pět let starší soupeřka získala větší náskok, který už Hanzlíčková pouze zkorigovala.

"Ukrajinka byla asi mírnou favoritkou, vždyť v loňském roce vyhrála mistrovství světa. A ano, byla silná a hodně aktivní, ale nemyslím si, že bych nějak výrazně zaostávala, což mě těší. Vlastně jsem si celé finále dost užívala a mám z něj dobrý pocit. Rozhodně je to motivace do dalšího tréninku," prohlásila Hanzlíčková.

Zápasnice Adéla Hanzlíčková získala na mistrovství Evropy v Bukurešti stříbrnou medaili

Martin Gábor, ČTK

Hanzlíčková vyrovnala ženské maximum

Zisk stříbra pro ni znamená životní úspěch a vyrovnala jím i české ženské maximum na ME. Stala se navíc teprve třetí českou zápasnicí, která na velké akci vybojovala medaili. Na mistrovství světa 1994 v Sofii skončila Dana Durecová třetí v kategorii do 44 kg, o devět let později přivezla Kateřina Halová stříbro z kategorie do 72 kg na ME v Rize.

Hanzlíčková na šampionátu prohrála až ve čtvrtém duelu. Ve středu cestou do finále vyřadila Danute Domikaityteovou z Litvy, německou soupeřku Marii Selmaierovou položila na lopatky a v semifinále zdolala trojnásobnou evropskou šampionku z nižších váhových kategorií Anastasiji Grigorjevovou z Lotyšska.

V té chvíli měla jistou první medaili z velké seniorské akce v kariéře, jejím maximem dosud bylo na ME páté místo z roku 2014. Medaile ale sbírala v mládežnických a juniorských kategoriích. V roce 2014 získala bronz na MEJ, z evropských šampionátů do 23 let má tři stříbra. Ve stejné věkové kategorii si předloni přivezla bronz i z MS.

Druhá členka ženské části českého týmu v Rumunsku Lenka Hocková Martináková dnes v kategorii do 57 kg prohrála hned první zápas s Bulharkou Mimi Nikolovovou Hristovovou.

Mistrovství Evropy v zápase v Bukurešti:
Ženy:
Do 50 kg: 1. Livačová (Ukr.), 2. Selišková (Bulh.), 3. Demirhanová (Tur.) a Stankevičová (Běl.).
Do 55 kg: 1. Husjaková (Ukr.), 2. Nikolovová (Bulh.), 3. Günová (Tur.) a Anaová (Rum.).
Do 59 kg: 1. Dudovová (Bulh.), 2. Lipatovová (Rus.), 3. Gambarovová (Ázer.) a Yesilirmaková (Tur.).
Do 68 kg: 1. Čerkasovová (Ukr.), 2. Hanzlíčková (ČR), 3. Grigorjevová (Lot.) a Franssonová (Švéd.).
Do 76 kg: 1. Adarová (Tur.), 2. Kuenzová (Rak.), 3. Némethová (Maď.) a Rotterová Fockenová (Něm.).
Vizitka zápasnice Adély Hanzlíčkové
Datum a místo narození: 4. května 1994, Brno
Výška a váha: 172 cm, 67 kg
Klub/trenér: Olymp Praha/Milan Hemza
Největší úspěchy: ME 2019 (Bukurešť) - stříbro (do 68 kg); MS do 23 let 2017 (Bydhošť) a MEJ 2014 (Katovice) - bronz; ME do 23 let 2015 (Walbrzych), 2016 (Ruse) a 2017 (Szombathely) - stříbro (vše do 63 kg)
Rodina: svobodná
Ostatní: v současnosti nejznámější tvář českého zápasu, v Bukurešti se postarala o první českou medaili z velké akce po deseti letech; se zápasem začala na základní škole; na velké akci debutovala na mistrovství Evropy 2014, kde obsadila páté místo, což bylo až dosud její nejlepší umístění mezi dospělými; v roce 2016 se dodatečně kvalifikovala na olympijské hry v Riu de Janeiro, avšak vypadla už v 1. kole; letos přešla z "třiašedesátky" do vyšší hmotnostní kategorie, dříve musela před závody shazovat váhu.
ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.