Živě

Nová metoda na dopingové hříšníky: Stačí pár kapek krve

15. dubna 2019 12:45 - Londýn/Praha

Světová antidopingová agentura WADA zkouší novou metodu, při které by k odhalení nedovolených podpůrných prostředků stačilo otestovat několik kapek krve. Její nasazení směřuje k zimním olympijským hrám 2022 v Pekingu, ale není vyloučeno, že se ji podaří vyladit dříve, třeba už pro OH 2020 v Tokiu.

 

Twitter

Zatímco nyní se provádějí odběry ze žíly, v nové metodě by stačilo jen píchnutí do prstu, což je mnohem méně bolestivé. Z několika kapek krve na papírku by mělo být po zaschnutí možné odhalit přítomnost zakázaných látek. WADA, Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a několik národních antidopingových agentur sestavilo výbor, který na vývoj této novinky dohlíží. Pilotní testování provádí Antidopingová agentura USA.

Vzorky se zaschlými kapkami krve by bylo levnější shromažďovat, uchovávat a převážet. Experti do nich také vkládají naději, že by měly být stabilnější, díky čemuž by mohly být déle skladovány pro případné zpětné testování. "Mohlo by to výrazně zrychlit a zlevnit testování a je to velmi slibné," komentoval na webu britského listu Daily Mail vývoj nové metody generální ředitel WADA Olivier Niggli.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.