Živě

Nadhazovačka Pecková věří, že Tokio není pro softbalistky utopií

6. května 2019 14:45 - Praha

Softbalistka Veronika Pecková je nepřehlédnutelná vzhledem ke své výšce, ale především je hvězdou nadhozu. Reprezentační jednička věří, že české hráčky mají šanci poprvé postoupit na olympijské hry. Boj o Tokio 2020 softbalistkám začne za necelé dva měsíce. Na evropském šampionátu v Ostravě musí skončit do šestého místa a o dva týdny později vyhrát olympijskou kvalifikaci v nizozemském Utrechtu.

 

Michal Krumphanzl, ČTK

"Šance vidím veliké. Systematicky se připravujeme a makáme několik let. Bude to těžké, ale dáme do toho všechno a věřím, že to zvládneme," řekla novinářům Pecková, hvězda pocházející z Ledenic na Českobudějovicku.

Dvaadvacetiletá hráčka si pochvalovala, že národní tým se zvedl v útoku, do kterého ona sama nezasahuje. Jejím úkolem je obrana - nadhazovat tak, aby soupeřky co nejméně pálily, neobíhaly mety a neskórovaly. V tom je nejlepší v Evropě.

Softbalistka Veronika Pecková půjde do akce na mistrovství Evropy žen a také v boji o olympiádu v Tokiu

Michal Krumphanzl, ČTK

Proto se očekává, že na jejích výkonech bude záležet. "V pozici české jedničky jsem už několik let. Jde jenom o to, jak se vyrovnám s osobními nároky, které na sebe kladu. Ale snad to zvládnu," věří Pecková.

Právě psychická odolnost patří k jejím největším devizám. "Vždycky byla schopna unést nejtěžší situace," řekl reprezentační trenér Vojtěch Albrecht. "Kromě toho, že je talentovaná, tvrdě pracuje a má už i spoustu zkušeností, tak má tuhle vlastnost, kterou nemá každý. Tam bych viděl její sílu."

Mysl Peckové má v současnosti jasné priority. V polovině května udělá státnice na Univerzitě Karlově na FTVS oboru sportovní management. "Pak už bude jenom softbal," řekla hráčka, kterou v začátcích formoval kouč Jaroslav Korčák.

Nadšení a zanícení pro softbal z Peckové čiší. I proto cestuje po celém světě. Dvakrát už hrála ligu na Tchaj-wanu a na Novém Zélandu. "Každá destinace je jiná. Na asijské kultuře se mi líbí jejich přístup, jak jsou pokorní a strašně dřou. Na Zélandu je to opak, jsou pohodovější a berou to jako zábavu," řekla Pecková.

Softbaloví reprezentanti Veronika Pecková a David Mertl vystoupili na tiskové konferenci k mistrovství Evropy žen a jejich boji o olympiádu v Tokiu a k mistrovství světa mužů.

Michal Krumphanzl, ČTK

Obě angažmá jí prý pomohla stát se lepší hráčkou, vypilovat arzenál nadhozů. "Nemám speciální styl, ale mou výhodou je, že jsem vysoká a při nadhozu skáču, tím získávám rychlost," řekla 186 centimetrů vysoká hráčka.

Míč z její ruky může na pálkařky letět rychlostí skoro 115 km/h, ale samotná rychlost nestačí. Důležité je umístění a druh nadhozu, kterých má celkem pět. "Padák, stoupák, pomalou a rychlou zatáčku a change up (zpomalený)," prozradila.

Český softbal má letos nabitý rok. Před evropským šampionátem žen se v Praze a Havlíčkově Brodě uskuteční první mistrovství světa mužů na evropské půdě. Pálkovací sport tak má velkou šanci se zviditelnit. "Snad se dostaneme víc do povědomí fanoušků," doufá Pecková, úřadující česká mistryně se Žraloky Ledenice.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.