Živě

Česko žilo softbalem. Byl to nejlepší šampionát v historii, prohlásil kapitán Mertl

25. června 2019 14:53 - Praha

Česko se na deset dní proměnilo v softbalovou velmoc. Areály v Praze a Havlíčkově Brodě zaplavily tisíce fanoušků. Nikdo si nechtěl nechat ujít moment, kdy mistrovství světa poprvé zavítalo do Evropy. Diváci v televizních přenosech hltali novinku, učili se pravidla, či si přímo na stadionech vychutnávali bouřlivou atmosféru. Dohromady na šampionát zavítalo kolem přes 30 tisíc diváků. „Jménem WBSC a světového softballu obdivuji práci odvedenou Českou softballovou asociací a všemi partnery," prohlásil Tommy Velasquez, předseda softballového oddělení WBSC.

 

Luboš Pavlíček, ČTK

Mužské softbalové mistrovství světa se hrávalo na Novém Zélandu, v Kanadě, několikrát turnaj hostily i Spojené státy americké. Evropskou pořadatelskou premiéru si pak vyzkoušelo Česko a pořadatele chválili také hráči. „Jsem rád, že se šampionát konal v Evropě, je to příjemná změna. Turnaj byl velmi dobře zorganizovaný," prohlásil Australan Adam Folkard. „Celkově jsem příjemně překvapený, místo konání je úžasné a atmosféra okolo hřiště je uvolněná," hodnotil Christopher Bann z Jihoafrické republiky.

Zápasy českého týmu navštěvovalo v Hippos aréně v Havlíčkově Brodě kolem 2000 diváků, v pražském Svoboda parku ještě o pět stovek víc. Před obědem chodily fandit děti ze základních a středních škol. Za svými oblíbenci se vypravili i někteří zahraniční příznivci. Oblíbená byla fanzóna, kde bylo možné si zkusit odpaly ze stativů do umělých míčů nebo hod přesnosti.

Softbalisté podlehli těsně Austrálii a končí na MS osmí. Titul slaví Argentina

„S návštěvností jsme velice spokojeni, předčilo to naše očekávání. Zároveň jsme nadšení z toho, jak moc se o softbalu mluvilo, jakou pozornost náš sport poutal. Lidé, kteří se běžně zajímají o fotbal, se bavili o našich nejlepších hráčích a fandili jim," poznamenala za organizační tým Helena Novotná.

Čísla z MS v softbalu
555 - celkový počet doběhů
791 - úspěšné odpaly
108 - dvojmeťáky
35 - trojmeťáky
111 - homeruny
486 - body stažené odpaly

Atmosféru si užívali také reprezentanti. „Bylo to fantastické. Zažil jsem hodně šampionátů, ale tenhle byl o level lepší. Jsem rád, že jsme světu ukázali, že umíme pořádat takové akce. Lidi byli skvělí, fandili, i když se nedařilo," prohlásil David Mertl, kapitán českého týmu. „Byla to nejlepší akce, které jsem se zúčastnil. A to ze všech hledisek – fanoušci, emoce, tým, výkony. Bylo to úžasné."

Pozornost sportovních fanoušků směrem k softbalu opadat nebude. Už v sobotu se v Ostravě rozehraje mistrovství Evropy žen. Bude to důležitá akce. Pokud české reprezentantky skončí do šesté příčky, bude je čekat kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. „Věřím, že postoupíme," prohlásil trenér Tomáš Kusý, který bude ženský softbalový tým rovněž podporovat.

rjm, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.