Rubriky:

Ostatní

Šonka má další dva cenné bodíky a také prestižní cenu

7. září 2019 11:25 - Čiba
(Aktualizováno: 7. září 2019 11:50)

Český pilot Martin Šonka si v japonské Čibě vyletěl druhé místo v kvalifikaci na poslední závod šampionátu Red Bull Air Race, když nestačil pouze na Španěla Velardeho, za kterým zaostal o jednu desetinu sekundy. Lídr průběžného pořadí a obhájce titulu si tak připsal dva body do celkového hodnocení šampionátu a v neděli v prvním soutěžním letu proti němu poletí Francouz Ivanoff. Druhý český pilot Petr Kopfstein skončil šestý a půjde na jiného Francouze Miku Brageota.

 

Red Bull Content Pool

Jeden pohár mu přibyl. Martin Šonka si po kvalifikaci přebral zajímavou trofej. Dostal ocenění DHL Fastest lap pro pilota s nejvíce nejrychlejšími koly v závodech. "Zrovna jsem vylezl z letadla, uvařený a přemýšlím, jak zrychlit a co udělat lépe. Ale samozřejmě mám radost," usmívá se český pilot.

V Čibě panuje celý týden velmi horké počasí s teplotami kolem třiceti stupňů, navíc doprovázené velkou vlhkostí, což dává pilotům, týmům i jejich strojům pěkně zabrat. Šonka se s těžkostmi zatím vyrovnává úspěšně, dařilo se mu už v trénincích. Dva vyhrál a jednou byl čtvrtý.

Kvalifikace byla mimořádně důležitá. Na Tokio se totiž řítí velká tropická bouře a nebylo jisté, jestli nedělní program nebude zrušen.

Zatím se zdá, že by se měl závod uskutečnit, jen se pravděpodobně posune start na dřívější dobu. "Nebylo to jednoduché, protože se na kvalifikaci proti tréninkům otočil vítr a museli jsme tudíž měnit i strategii na oba dva lety. Ve druhém jsem v některých pasážích přitlačil, ale jinde bohužel zase trochu povolil, takže se teď musíme pečlivě podívat, co jde udělat lépe a hlavně kde," líčí šampion.

Když vystoupil z letadla, vypadal, že se byl v závodní kombinéze někde vykoupat. "Koupeme se tady každý den několikrát, ale ve vlastním potu," směje se. "Je to vyčerpávající, sedíte v letadle, které nemá ani větrání, v nehořlavém overalu, v helmě, kterou po každém letu musíme alespoň hodinu sušit. Vedro bere síly, takže si teď musím dobře odpočinout a hlavně se co nejlépe s týmem připravit na neděli. Uvidíme, co udělá počasí, bude hodně důležitý faktor."

Šonka aktuálně vede šampionát o šest bodů před Australanem Hallem a domácím Murojou, který ztrácí dvanáct bodů. Závod by měl podle aktuálních informací od organizátora začít v neděli v deset hodin dopoledne japonského času (03:00 v Česku).

Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní