Rubriky:

Ostatní

Paráda! Lipták je mistrem Evropy a vybojoval účastnické místo na olympiádě v Tokiu

7. září 2019 17:54 - Praha

Střelec Jiří Lipták se stal v Lonatu mistrem Evropy v disciplíně trap a první triumf na velké akci v kariéře mu navíc vynesl účastnické místo na olympijských hrách v Tokiu. Sedmatřicetiletý brokař v Itálii vyhrál už kvalifikaci a ve finále zvítězil o dva zásahy před Britem Aaronem Headingem.

 

Ivana Roháčková

Lipták na ME zkompletoval medailovou sbírku. Z kontinentálního šampionátu už měl stříbro a dva bronzy včetně toho loňského z Leobersdorfu. Dvakrát třetí byl i na mistrovství světa, vyhrát dosud dokázal "pouze" dva závody Světového poháru.

Česká střelba má nyní pět účastnických míst pro Tokio a druhé v disciplíně trap. To první vybojoval na Evropských hrách v Minsku David Kostelecký. Olympijský vítěz z Pekingu 2008 soutěž v Lonatu nedokončil, zbylý český reprezentant Vladimír Štěpán obsadil 34. místo.

Lipták ve finále nezaváhal

Lipták z pěti kvalifikačních položek čtyři odstřílel bezchybně, v druhé ale třikrát minul, přesto si pak v rozstřelu se Slovákem Mariánem Kovačócym zajistil dílčí triumf. Ze šesti finalistů pouze olympijský vítěz Josip Glasnovič z Chorvatska nebojoval o Tokio, protože už uspěl dříve.

Lipták ve finále trefil 46 z 50 terčů, Heading udělal dvě chyby navíc v posledních šesti kolech. Nejsmutnějším medailistou byl letošní vicemistr světa Mauro de Filippis z Itálie, který ve finále nejdéle držel stoprocentní úspěšnost, ale nakonec na něj olympijská kvóta nezbyla. Glasnovič byl čtvrtý.

Mistrovství Evropy ve sportovní střelbě z brokových zbraní v Lonatu (Itálie):
Trap:
Muži:
1. Lipták 46
2. Heading (Brit.) 44
3. De Filippis (It.), ...
v kvalifikaci 34. Štěpán, Kostelecký (oba ČR) nedokončil.
Junioři:
1. Ilbilgi (Tur.) 47
2. Ferrari (It.) 43
3. Picaud (Fr.)
...5. Palacký, v kvalifikaci 13. Beccari, 30. Stříbrný (všichni ČR).
ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní