Rubriky:

Ostatní

Horolezec si připsal dechberoucí rekord. Obávanou stěnu zdolal nejrychleji ze všech a bez jištění

30. září 2019 08:04 - Cima Grande/Praha

Záběry, z kterých se tají dech. Švýcarský opovážlivec Dani Arnold stanovil v září nový rychlostní rekord v lezení bez jištění v Sextenských Dolomitech v Itálii. 550 metrů dlouhou trasu Comici-Dimai na štítu Cima Grande zdolal za úctyhodných 46 minut a 30 vteřin. Na video jeho parádního kousku se můžete podívat níže.

Video již není dostupné

sntv

Pětatřicetiletý Švýcar vylezl částečně převislou trasu patřící mezi šest nejobávanějších evropských severních stěn zcela bez jištění. Stávající rekord překonal o 19 minut.

Váhu celého výkonu ještě umocňuje fakt, že zkušeným horolezcům trvá dostat se na vrchol za normálních okolností kolem šesti až sedmi hodin. Arnold drží rychlostní rekord na čtyřech z šesti nejnáročnějších severních stěn Evropy.

Lezení bez jištění (takzvané free solo) je jedním z nejnebezpečnějších sportů vůbec. Vyžaduje perfektní fyzickou i psychickou kondici, extrémní úroveň přípravy a obrovské sebevědomí.

„Free solo a rychlost, to je to, co mám rád. Nic vás nezachrání, musíte se spolehnout pouze na to, co skutečně dokážete. Nemůžete podvádět. To je to, co se mi na tom líbí," řekl Dani Arnold po stanovení nového nejlepšího času.

pb, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.