Ukrajinec Kličko obhájil titul mistra světa v boxu

8. července 2007 10:16 - KOLÍN NAD RÝNEM

Ukrajinec Vladimir Kličko zůstává profesionálním mistrem světa v boxu těžké váhy organizace IBF. V sobotním utkání v Kolíně nad Rýnem porazil svého amerického vyzývatele Lamona Brewstera a oplatil mu tak prohru z roku 2004. Na vítězství mu stačilo šest z dvanácti kol.

Brewster byl poslední, kdo ukrajinského boxera před třemi lety v Las Vegas porazil. Tehdy ho knokautoval na konci pátého kola a postaral se o obrovskou senzaci. Ale v sobotu v noci ve vyprodané hale před téměř dvaceti tisíci diváky v Kolíně nad Rýnem měl jen minimální šanci to zopakovat.

"Bál jsem se, aby Lamona nezabil. Viděl jsem, jak si ho připravuje. Proto jsem ho chtěl stáhnout už o kolo dřív, ale on odmítl," řekl Brewsterův trenér Buddy McGirt. "Po šestém kole jsem Lamonovi řekl: Máš ženu a děti, proč chceš v ringu riskovat život? A on se mnou souhlasil," dodal trenér.

"Jsem pes, bojovník. Nikdy nic nevzdávám, ale tentokrát jsem neměl na výběr. Kdybych neskončil, byl bych ve vážném průšvihu," přidal se Brewster.

Jednatřicetiletý Kličko, o dvanáct centimetrů vyšší a o sedm kilogramů těžší než jeho soupeř, byl velkým favoritem a podle průzkumu, který udělala televize RTL bylo 90 procent fanoušků přesvědčeno o jeho vítězství. Víc než polovina z nich věřila, že duel skončí před limitem.

Kličko na tento zápas čekal tři roky 

Ukrajinec žije v Německu, a tak drtivá většina hlediště byla na jeho straně. Palce mu v čestné loži držel i jeden z nejlepších fotbalistů historie Lothar Matthäus. První příležitost k potlesku měl v pátém kole, kdy Kličko zasypal Američana několika tvrdými údery. Brewster byl zjevně otřesen, ještě další tři minuty vydržel vzdorovat, ale do sedmého kola už nebyl schopen nastoupit.

Zápas tak skončil technickým k.o. "Dostal nakládačku. Ale jinak to dopadnout nemohlo. Na tenhle zápas jsem čekal tři roky a měl jsem takové sebevědomí, že jsem prostě nemohl prohrát," prohlásil Kličko.

Ani on však nevyvázl z boje bez zranění, pozápasové vyšetření v kolínské nemocnici u něj odhalilo vlasovou zlomeninu levé ruky. Tu si prý přivodil při sérii úderů, jimiž v šestém kole přinutil Brewstera, aby zápas vzdal. Podle manažera Berndta Bönteho bude mít Kličko nyní ruku čtyři týdny v sádře.

Ukrajinský boxer, který na trůn organizace IBF usedl loni v dubnu, tak titul obhájil i potřetí. Olympijský vítěz z Atlanty si v profiringu připsal už 49. vítězství při třech porážkách. Brewster ve svém 37. zápase počtvrté prohrál.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.