Rubriky:

Ostatní

Kdo si nasadí korunu krále českého sportu? Ledecká v desítce nechybí

29. listopadu 2019 12:00 - Praha

Mezi pěti ženami a pěti muži se rozhodne o nové královně či králi českého sportu v končícím roce 2019. Nominovanou desítku určilo první kolo hlasování 210 sportovních novinářů v šedesátém prvním ročníku tradiční ankety Sportovec roku České republiky. Hlasování je ovšem dvoukolové, takže až z desítky, v níž je mimochodem hned pět mistrů světa, vzejde nejlepší sportovec, který bude korunován na slavnostním večeru v pátek 20. prosince v pražském hotelu Hilton.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Ve vůbec nejstarší anketě v České republice, kterou pořádá Klub sportovních novinářů ve spolupráci s agenturou BPA sport marketing, bude vyhlášen pochopitelně i nejlepší kolektiv, stejně jako nejlepší junior roku. Do pomyslné síně slávy pak bude uvedena další legenda českého sportu, která se stane držitelem Ceny Emila Zátopka.

Deset nominovaných jednotlivců pro 2. kolo 
KRPÁLEK LUKÁŠ judo
LEDECKÁ ESTER snowboarding, lyže
ONDRA ADAM sportovní lezení
PASTRŇÁK DAVID hokej
PLÍŠKOVÁ KAROLÍNA tenis
PRSKAVEC JIŘÍ vodní slalom
SÁBLÍKOVÁ MARTINA rychlobruslení
SAMKOVÁ EVA snowboarding
SATORANSKÝ TOMÁŠ basketbal
STRÝCOVÁ BARBORA tenis
(V abecedním pořadí bez bodového zisku) 

V nominované desítce se objevuje pět mistrů světa. Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na světovém šampionátu hned tři zlaté medaile (na 3000 a 5000 metrů a ve víceboji), judista Lukáš Krpálek vyhrál titul v těžké váze nad 100 kilogramů, sportovní lezec Adam Ondra v lezení na obtížnost, Eva Samková dominovala snowboardcrossu a vodní slalomář Jiří Prskavec byl zlatý mezi kajakáři.

Ester Ledecká vyhrála celkové pořadí Světového poháru v alpském snowboardingu. Tenistka Karolína Plíšková zakončila sezonu jako světová dvojka a Barbora Strýcová ukončila rok dokonce jako deblová jednička.

Petra Kvitová se do elitní desítky českých sportovců nevešla.

Twitter

Zbylí dva nominovaní byli členy úspěšných týmů a sami sbírali i individuální úspěchy. Basketbalista Tomáš Satoranský na to může navázat dokonce i v anketě Sportovec roku, protože do desítky postoupil jako jednotlivec a nominaci má i jeho tým, česká reprezentace.

Hokejista David Pastrňák se dostal s Bostonem do finále Stanley Cupu a v úvodu letošní sezony v NHL doslova září.

V desítce nejlepších jednotlivců jsou tři bývalí vítězové a dva úplní nováčkové. Sportovce roku z let minulých v nominaci reprezentují loňská vítězka ankety Ester Ledecká, trojnásobná vítězka Martina Sáblíková, která vyhrál v roce 2007, 2009 a 2010, a poslední mužský vítěz ankety Lukáš Krpálek, Sportovec roku 2016.

Rychlobruslařka Sáblíková se mezi nejlepšími deseti sportovci objevuje už potřinácté, naopak Tomáš Satoranský a Barbora Strýcová jsou v nominaci poprvé.

Pro Strýcovou však pozvánka na závěrečné vyhlášení není žádnou novinkou, neboť už pětkrát byla členkou vítězného kolektivu, české fedcupové reprezentace. V jednotlivcích se pouze v roce 2016 umístila na 13. pozici, jinak nikdy nedostala ani jeden bod. Satoranský dosáhl svého dosavadního maxima loni, kdy byl čtrnáctý. Z loňské elitní desítky v sestavě zůstali jen Ledecká, Pastrňák, Sáblíková a Samková

Na hlasovacích lístcích se objevilo celkem 64 jmen jednotlivců. Dvojnásobné vítězce ankety tenistce Petře Kvitové scházelo na desáté místo mezi jednotlivci 29 bodů

Další pořadí v anketě Sportovec roku  
11. Petra Kvitová tenis 415
12. Tomáš Souček  fotbal 366
13. Markéta Davidová  biatlon 326
14. Josef Dostál kanoistika 137
15. Markéta Vondroušová  tenis 137 
16. Martin Šonka  letecká akrobacie 116
17. Tomáš Nýdrle  sportovní střelba 109  
18. Zdeněk Štybar  cyklistika 109 
19. Jaromír Jágr  hokej 80 
20. Jakub Voráček  hokej 64 
21. Ondřej Kolář fotbal 60 
22. Amálie Hilgertová  vodní slalom 59 
23. Vít Přindiš  vodní slalom 59
24. Alex Král  fotbal 53
25. Tomáš Bábek  cyklistika 44 

Během slavnostního večera, kterým bude v přímém přenosu České televize provázet Daniela Písařicová, bude pochopitelně vyhlášen i nejlepší kolektiv roku. Sportovní novináři dali hlas celkem jedenácti, nejlepší trojici pak tvoří basketbalová reprezentace ČR, fotbalová reprezentace ČR a fotbalový tým pražské Slavie.

Tři nominované kolektivy pro 2. kolo
BASKETBAL - reprezentace ČR muži
FOTBAL - reprezentace ČR muži
FOTBAL - SK Slavia Praha
(V abecedním pořadí bez bodové zisku)
DALŠÍ POŘADÍ: 
4. Basketbalistky USK Praha 71
5. Hokejisté ČR 45
6. Baseballisté ČR 35
7. Hlídka ČR 3xK1 slalom (Prskavec, Přindiš a Hradilek) 27
8. Štafeta běžců na 4x100 metrů 15 (Stromšík, Veleba, Jirka, Záleský) 15

V druhém kole se rozhodne o vítězném družstvu, které získá finanční odměnu 100 tisíc korun, pro druhý kolektiv je určeno 80 tisíc, pro třetí pak šedesát tisíc.

Pro nejlepšího jednotlivce je připraven šek vypsaný na čtvrt milionu, druhý v pořadí zinkasuje 200 tisíc korun, třetí 170 tisíc. Odměny jsou pochopitelně nachystány pro všech deset nominovaných, ten na desáté příčce bude bohatší o padesát tisíc.

zp, Sport.cz

Kdo se měl stát nejlepším českým sportovcem za rok 2019?


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní