Rubriky:

Ostatní

Pólista Faměra získal španělské občanství, má blíž k startu na OH

23. ledna 2020 11:42 - Strakonice

Strakonický vodní pólista Martin Faměra, jenž působí jako profesionál v Barceloně, získal španělské občanství. Je teď velmi pravděpodobné, že bude Španělsko reprezentovat na letošních olympijských hrách v Tokiu. Španělští vodní pólisté patří mezi favority turnaje a tamní federace o Faměru usilovala několik měsíců.

 

Václav Pancer, ČTK

"O tom, že jsem získal občanství, jsem se dozvěděl od spoluhráčů a trenéra, kteří mi psali a volali, neboť to bylo oznámeno ve španělských zprávách a v tisku. Pro mě to znamená další velké přiblížení k mému snu - olympiádě," uvedl pro ČTK Faměra.

Osmadvacetiletý odchovanec strakonického vodního póla se přes angažmá v Košicích, ve Francii a v Německu dostal až do Barcelony. Španělé záhy začali vyřizovat potřebné kroky k tomu, aby Faměra získal jejich občanství. Vzhledem k nestabilní politické situaci v zemi se ale proces vlekl několik měsíců.

Český vodní pólista má šanci zahrát si na olympiádě za silné Španěly

"Čekání bylo dlouhé. Samozřejmě, že jsem měl myšlenky, že by se to nemuselo povést. Nejsem už nejmladší a možná toto by byla poslední příležitost olympiády. Ale pořád jsem doufal a veškeré přípravě jsem dával maximum," uvedl.

Španělé skončili na loňském mistrovství světa ve vodním pólu druzí. Na medaili chtějí zaútočit i na olympiádě. Faměra tuší, že šance na to, aby se stal členem týmu pro Tokio, je velká. "Ale uvidíme, nechci předbíhat. S reprezentačním trenérem jsem v kontaktu. Příští měsíc se vracím po zranění do zápasů, tak doufám, že si svými výkony získám místo v olympijském týmu," uvedl.

Čeští vodní pólisté od rozdělení federace v roce 1993 na olympijských hrách nikdy nestartovali. "Martinovi ten úspěch přeju, vím, že pro svou sportovní kariéru udělal maximum. Je to výborná reklama i pro náš klub," řekl předseda strakonických vodních pólistů Marek Fügner. "Je to odměna pro Martina za jeho dlouhodobý vysoký sportovní výkon a odměna i pro Strakonice, že vychovali špičkového světového hráče," řekl Faměrův otec Karel, jenž v minulosti sám vodní pólo hrál a nyní trénuje muže Strakonic v nejvyšší soutěži.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Chris Froome, Thibaut Pinot nebo Geraint Thomas. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.