V Olympii byl zapálen olympijský oheň pro letní hry v Tokiu

12. března 2020 11:47 - Olympia

V řecké Olympii byl dnes slavnostně zapálen olympijský oheň po hry v Tokiu, které by měly začít 24. července. Ceremoniál se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil bez diváků, pouze za účasti pozvaných hostů včetně prezidenta Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomase Bacha, řeckého prezidenta Prokopise Pavlopula a zástupců japonského organizačního výboru.

 

Alkis Konstantinidis, Reuters

Herečka Xanthi Georgiuová představující vrchní kněžku tradičně zapálila olympijský oheň pomocí zrcadla a slunečních paprsků. Pochodeň předala Anně Korakakiové, jež na minulých hrách v Riu de Janeiro získala pro Řecko zlato ve střelbě ze sportovní pistole.

Korakakiová zahájila týdenní cestu ohně po Řecku, 19. března převezmou oheň japonští pořadatelé. První Japonka už ale dostala do ruky pochodeň dnes, protože druhou členkou štafety byla Mizuki Nogučiová, olympijská vítězka v maratonu z Atén 2004. V Japonsku by měla tradiční pouť začít o týden později a do slavnostního zahájení her 24. července zavítat do všech 47 prefektur.

Herečka Xanthi Georgiuová představující vrchní kněžku tradičně zapálila olympijský oheň pomocí zrcadla a slunečních paprsků.

Alkis Konstantinidis, Reuters

Starosta starověké Olympie chtěl kvůli obavám z šíření koronaviru odložit slavnostní akt na květen, ale MOV mu nevyhověl. Řecký olympijský výbor zakázal vstup divákům, bez účasti veřejnosti se tato akce uskutečnila naposledy před 36 lety před OH v Los Angeles. Počet oficiálních hostů byl ze 700 snížen sotva na stovku, většinu z nich tvořili členové MOV.

Pořadatelé OH v Tokiu přes rozmach koronaviru změny nepřipouštějí

mm, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.