Rubriky:

Ostatní

Sumista Poříz má další stříbro z mistrovství světa

13. října 2008 10:12 - RAKVERE

Jaroslav Poříz obhájil titul vicemistra světa v sumó. Na víkendovém šampionátu v estonském Rakvere se probojoval do finále kategorie bez rozdílu vah, kde prohrál s mongolským reprezentantem Naranbatem Gankhuyagem. Předloni skončil Poříz druhý v japonském Sakai a postaral se o historický český úspěch v prestižní kategorii MS.

V semifinále Poříz nastoupil proti několikanásobnému mistru světa Alanu Karajevovi z Ruska, v Evropě dlouho neporaženému 240 kilogramů vážícímu gigantovi. I nad tím dokázal přes metrákovou nevýhodu zvítězit, Karajev mu však při pádu zlomil kůstky v chodidle.

O zlato tak Poříz mohl usilovat jen na jedné noze a dvousetkilový Gankhuyag, který před šampionátem opustil řady profesionálů, ho po urputném boji přemohl. Zápasník pražské Dukly po finálovém duelu zkolaboval a musel být převezen do nemocnice, nemohl se tak zúčastnit ani vyhlášení vítězů.

Poříz má jako jediný amatérský sumista na světě právo užívat "válečnické jméno": vystupuje jako ShiroiKuma (Bílý medvěd). Jeho výkony v Rakvere navíc nadchly i radu japonských staršinů v rámci mezinárodní federace sumó, která Pořízovi udělila cenu pro nejsilnějšího bojovníka šampionátu a jmenovala ho amatérským jokozunou. Poprvé tento titul udělila někomu mimo Japonsko.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.