Zlobivá krasobruslařka Tonya Hardingová. Když se jí nedařilo, soupeřek se zbavovala tyčí

2. prosince 2019 12:16

Patřila k největším talentům ženského krasobruslení ve Spojených státech. Už v osmi letech předváděla trojité skoky a jako první Američanka úspěšně zvládla trojitého axela. Stříbro ze světového šampionátu však zůstalo její jedinou medailí z velké akce. Když se Tonye Hardingové nedařilo, byla ochotná „jít i přes mrtvoly“. Před olympiádou v Lillehammeru se podílela na zranění své největší soupeřky Nancy Kerriganové...

 

Facebook

Tonya Maxine Hardingová se narodila 12. listopadu 1970 v Portlandu ve státě Oregon. Dětství rozhodně neměla lehké. Rodiče byli chudí, často se stěhovali. Matka ji prý i několikrát týrala. Ve čtyřech letech začala Tonya s bruslením. Tento sport ji natolik uchvátil, že i přes astma se mu rozhodla naplno věnovat.

Talent se v ní rozhodně nezapřel, už v osmi letech začala předvádět trojité skoky a ve dvanácti skočila těžkého trojitého lutze. V roce 1987 obsadila na Americké brusli druhé místo. O tři roky později ji už vyhrála.

Psal se rok 1991 a mladičká krasobruslařka prožívala svou nejúspěšnější sezónu. Na mistrovství USA skočila jako první Američanka trojitého axela. Soutěž vyhrála a navíc za technickou hodnotu své jízdy obdržela šestku, což se ještě nikomu před ní nepodařilo. Také na světovém šampionátu v Mnichově zazářila, získala stříbro. Následující rok opět vyhrála Americkou brusli. Na Zimních olympijských hrách v Albertville brala nepopulární bramborovou medaili. Od té doby se Hardingové už ale příliš nedařilo.

Tonya Hardingová vs Kate Kerriganová

Blížila se další zimní olympiáda, tentokrát v Lillehammeru 1994. V lednu probíhal americký šampionát. Na něm byla přepadena Nancy Kerriganová. Maskovaný útočník jí poranil tyčí koleno a Nancy musela ze závodu odstoupit. Tonya soutěž vyhrála a mohla se radovat z účasti na ZOH.

Později se ukázalo, že za napadením stála právě Hardingová. O americký titul dodatečně přišla. Se svým bývalým manželem Jeffem Gilloolym se totiž na přípravě útoku podílela.

Život Bena Johnsona. Kanadský sprinter dosáhl vrcholu, rychle však přišel strmý pád

Hardingová se chtěla zbavit své největší soupeřky a vyřadit ji z boje o účast v Lillehammeru. Kerriganová se ale do zimní olympiády uzdravila a vybojovala stříbrnou medaili. Zato Hardingové závod příliš nevyšel - měla problémy s tkaničkami a skončila osmá.

Finanční problémy, kariéra v boxu nebo Star Dance

Za spoluúčast na útoku dostala Hardingová pokutu 160 tisíc dolarů. Byla jí zakázána krasobruslařská činnost a musela vykonat 500 hodin veřejně prospěšných prací. Problémová byla po dobu celé svojí kariéry. Často žádala rozhodčí o možnost opakování své jízdy. Jednou se jí rozepnuly šaty, podruhé jí zlobily brusle nebo tkaničky.

Legenda motorismu Eliška Junková by dnes slavila 120 let

Ani zmíněný trest, kvůli němuž musela skončit s bruslením, jí od dalších lapálií neodradil. Často řídila pod vlivem alkoholu, několikrát se poprala. Za napadení a zbití svého přítele strávila tři dny ve vězení. Byla ve finanční krizi. Neplatila nájem, a tak ji vystěhovali z domu. Své štěstí zkoušela také v hokejovém dresu a boxerském ringu. Neúspěšně…

Její kontroverzní život byl předmětem několika knih a dokumentů. V roce 2017 byl její život dokonce zfilmován - hlavní roli ve snímku "Já, Tonya" si zahrála australská herečka Margot Robbie.

Hardingová neměla štěstí ani s muži. Potřetí a zatím naposledy se vdala v roce 2010, o rok později porodila ve svých 40 letech syna Gordona. V roce 2018 se účastnila americké verze soutěže Star Dance, kde skončila třetí.

Veronika Feltová, šel, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.