Živě

Sokolové budou mít od státu na činnost o 5 milionů méně než loni

18. května 2020 15:40 - Praha

Česká obec sokolská (ČOS) bude mít od státu letos na svou činnost o pět milionů korun méně než loni. Ministerstvo školství žádala o 99 milionů korun, ale dostala přiděleno jen 62 milionů. To může Sokol společně se ztrátami způsobenými současnou koronavirovou krizí dostat do ekonomických problémů, uvedla v tiskové zprávě starostka ČOS Hana Moučková.

 

Petr Horník, Právo

Ministerstvo školství Sokol pouze informovalo o snížení požadované částky a nutnosti přepsat žádost, žádné zdůvodnění nedoplnilo. A vzhledem k neveřejnosti správního řízení ho na přímý dotaz nezískala ani ČTK. "Účastníkem řízení je pouze žadatel o dotaci. Není tedy možné poskytovat údaje z probíhajícího dotačního řízení jiným osobám než právě účastníkům řízení," uvedl úřad.

Pro Českou obec sokolskou znamená krácení finančních prostředků komplikace. "Škrty na ministerstvu školství ve spojení s propadem příjmů způsobených nouzovým stavem představují pro náš rozpočet vážný problém," uvedla Moučková.

Ze 62 milionů korun, které vzhledem k nutné úpravě žádosti zatím neobdržela, musí ČOS financovat opravy a údržbu sokolské infrastruktury a především organizaci sportovních aktivit pro svých 160 tisíc členů.

Nespravedlivý systém, žehrají Sokolové

Česká obec sokolská může čerpat dotaci jen z programu pro střešní organizace stejně jako Česká unie sportu. Podle současných podmínek nedosáhne na státní příspěvek určený sportovním svazům, i když vůči svým sokolským jednotám obdobně jako svaz funguje.

V některém ze svazů je zařazeno jen 53 000 členů, kteří se věnují vrcholovému a výkonnostnímu sportu. Ti mohou v určité míře čerpat i příspěvky od svého svazu. Více než 100 000 Sokolů věnujících se sportovní všestrannosti a nesoutěžnímu sportu ale zůstává mimo.

Tento systém považují Sokolové za nespravedlivý. "Měli bychom mít nárok na financování jak provozu střešní organizace jako například Česká unie sportu, tak i na financování organizace sportu jako standardní sportovní svaz. Stát tak znevýhodnil obrovskou skupinu lidí, kteří se z hlediska zdraví věnují nejprospěšnějším pohybovým aktivitám. Přitom představitelé státu neustále opakují, jak je toto cvičení důležité pro zdraví společnosti," uvedla starostka.

Pomůže NSA?

Změnu si Česká obec sokolská slibuje od Národní sportovní agentury, která začne rozdělovat sportovní dotace příští rok a letos vypíše programy s novými parametry. "Události posledních týdnů ukázaly, že koncept sportu pro všechny - bez ohledu na sportovní předpoklady a věkové kategorie - je klíčový pro kondici celé naší společnosti, a zde Sokol hraje klíčovou roli. Z dosavadních jednání mám pocit, že tak to vnímá i vedení agentury v čele s panem Milanem Hniličkou, se kterým máme naplánované další setkání nad narovnáváním těchto pravidel," doplnila Moučková s odkazem na probíhající epidemii koronaviru.

Dvě třetiny členů České obce sokolské jsou mladší 26 let. Vedle sportu se Sokolové věnují i kulturní činnosti. Sokolovny jsou v každé šesté obci v Česku.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.