Lehká váha z Filipín porazila "Zlatého chlapce" De La Hoyu

7. prosince 2008 11:28 - LAS VEGAS

Filipínský národní hrdina Manny Pacquiao porazil v souboji dvou boxerských hvězd překvapivě desetinásobného profesionálního mistra světa Oscara De La Hoyu. Sobotní zápas v Las Vegas skončil technickým k. o. poté, co pětatřicetiletému Američanovi nedovolilo pokračovat nateklé levé oko. Z ringu putoval na vyšetření do nemocnice.

O šest let mladší Pacquiao měl převahu od prvního kola přesto, že boxoval poprvé ve welterové váze. Běžně nastupuje o dvě hmotnostní kategorie níž v lehké váze, v níž mu patří titul mistra světa.

De La Hoya teprve podruhé v kariéře prohrál v zápase před limitem. Porážku však přijal a ihned šel soupeři pogratulovat. "Jsi pořád můj idol," řekl mu Pacquiao. "Ne, ty jsi můj," odvětil nejlépe vydělávající boxer všech dob, který si vysloužil přezdívku Zlatý chlapec.

De La Hoya: Už na to nemám

Nečekaná porážka možná urychlí konec jeho hvězdné kariéry, která začala olympijským vítězstvím v Barceloně. "Jsem v pořádku. Jenom už na to nemám," řekl sklesle po zápase svému bývalému trenérovi Freddiemu Roachovi, jenž nyní připravuje Pacquiaa. "Od prvního kola jsem věděl, že ho máme. Nešly mu nohy, byl nejistý," uvedl Roach.

I když si De La Hoya pohoršil bilanci mezi profesionály, kde utrpěl šestou porážku v 45. zápase, vydělal přes 20 miliónů dolarů. Pacquiao měl bez ohledu na výsledek jistou odměnu 11 miliónů.

Filipíny se topí v euforii

Jeho vítězství tradičně vyvolalo velkou euforii na Filipínách. Ulice metropole Manily se v době zápasu vylidnily, lidé sledovali box v barech, kinosálech i na sportovních stadionech. "Jste hrdina," uvedla v gratulaci boxerovi prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová.

I když v zápase nešlo o žádný mistrovský titul, budil obrovský zájem. Vstupenky do Grand Garden Areny hotelu MGM byly vyprodány za dvě hodiny, takže organizátoři k původním 18 000 míst přidali ještě 500 sedadel. Zápas vynesl sto miliónů dolarů, čímž se zařadil na druhé místo v historii boxu. Ještě o 20 miliónů více vydělal loňský zápas, v němž De La Hoya prohrál s další legendou Floydem Mayweatherem Juniorem.

ČTK

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.