Sáblíková vyhrála v Heerenveenu a zajistila si celkové prvenství v SP

HEERENVEEN

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková potřetí za sebou ovládla Světový pohár na dlouhých tratích. Celkové prvenství v seriálu si mistryně světa ve víceboji zajistila v sobotu v nizozemském Heerenveenu, kde vyhrála závod na 5000 metrů.

"Nejelo se mi nic moc, už po pěti kolech jsem byla unavená. Ale jsem ráda, že se to podařilo dotáhnout do konce i přesto, že jsem se necítila dobře," řekla Sáblíková, kterou v Heerenveenu podporoval i početný český fanklub. "Bylo to příjemné. Škoda jen, že jsem před nimi nezajela lepší čas, ale snad je potěšily alespoň ty stupně vítězů," uvedla.

Jednadvacetiletá Sáblíková jako jediná pokořila sedmiminutovou hranici. Její největší soupeřkou byla tentokrát Němka Stephanie Beckertová, která zaostala o 2,25 sekundy a vylepšila si osobní rekord. Další dvě německé favoritky Claudia Pechsteinová a Daniela Anschützová-Thomsová kvůli viróze v Nizozemsku nebyly.

Před posledním závodem v Salt Lake City má Sáblíková v čele pořadí dlouhých tratí nedostižný náskok 190 bodů před dnes třetí Kanaďankou Kristinou Grovesovou. "O to šlo hlavně. Jak ale říkám, byla jsem unavená, ještě možná z mistrovství světa. Teď je to docela náročné," uvedla. Příští týden odletí do zámoří, kde ji čeká závěr SP a poté světový šampionát na jednotlivých tratích ve Vancouveru.

Finále SP nejspíš nevynechá

Také podle trenéra Petra Nováka nešlo tentokrát o výkon. "Martina toho má už plné brejle a honit se za nějakým časem už nemá cenu. Důležité bylo porazit Groenewoldovou a pak se pokusit vyhrát, což splnila," řekl Novák, kterému udělala radost i Andrea Jirků. V B-skupině obsadila 11. místo a získala sedm bodů do SP.

Nejlepší česká sportovkyně roku 2007 Sáblíková si může dovolit vynechat finále Světového poháru v Salt Lake City. Novák před dnešními závody naznačil, že by o tom v případě úspěchu uvažovali, nakonec se ale podle všeho v dějišti olympijských her v roce 2002 představí.

"Mohlo by to být reálnější (vynechání), ale Martina tam bude chtít být a převzít si ten takzvaný ušatý pohár. Pojedeme tam a nějak to absolvujeme. Hlavně ale budeme trénovat, protože to je náš současný hlavní úkol," uvedl Novák. "O konkrétní výsledek tam zřejmě nepůjde. Uvidíme, s čím Petr přijde, ale asi do závodu půjdu z plného tréninku," řekla Sáblíková. V Heerenveenu se zúčastní i nedělního závodu na 1500 metrů.

SP v rychlobruslení  - Heerenveen (Niz.)
Muži - 1500 m:
1. Davis (USA) 1:45,40, 2. Fabris (It.) 1:45,88, 3. Marsicano (USA) 1:46,09, ...34. Sáblík (ČR) 1:53,43.
Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Davis 320, 2. Bökko (Nor.) 276, 3. Marsicano 254.
Ženy - 5000 m:
1. Sáblíková (ČR) 6:59,8, 2. Beckertová (Něm.) 7:01,33, 3. Grovesová (Kan.) 7:05,08, ...23. Jirků (ČR) 7:28,54.
Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Sáblíková 460, 2. Grovesová 270, 3. Groenewoldová (Niz.) 260, 4. Pechsteinová 255, 5. Anschützová-Thomsová (obě Něm.) 255, 6. Beckertová 250, ...36. Jirků 15.