Sáblíková získala na MS stříbro na trati 3000 m

RICHMOND

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková ve čtvrtek získala na mistrovství světa ve Vancouveru stříbrnou medaili v závodě na 3000 metrů. V dějišti příštích olympijských her se z prvenství radovala Renate Groenewoldová z Nizozemska, za kterou zaostala nejlepší česká sportovkyně roku 2007 a trojnásobná vítězka Světového poháru na dlouhých tratích o pouhých sedm setin sekundy.

Jedenadvacetiletá Sáblíková se postavila na start závodu i přesto, že měla v minulých dnech zdravotní problémy a kouč Petr Novák vážně uvažoval o tom, že ji na poslední chvíli odhlásí. Nakonec se ale dnes rozhodl, že jeho svěřenkyně pojede a pokusí se potvrdit výbornou bilanci z této sezony, kdy ani jednou na trojce či pětce nechyběla na stupních vítězů.

Světová šampiónka z roku 2007 na trati 3000 metrů, která před rokem obsadila na šampionátu v Naganu čtvrté místo, se představila až v poslední rozjížďce a znala tak časy všech svých konkurentek.

Její soupeřkou byla stejně jako minulý týden v závěrečném dílu SP Kanaďanka Kristina Grovesová, která obhajovala zlatou medaili. Sáblíková se s ní dlouho přetahovala o vedení, obě si ale držely průběžné pozice na stupních vítězů. Nakonec Sáblíková porazila Grovesovou o necelou sekundu. V konečném pořadí skončila druhá, Grovesová byla třetí.

Zajistila si účast na ZOH příští rok

Sáblíková si čtvrtečním výsledkem zároveň formálně zajistila účast na ZOH příští rok na tomto oválu, kam se kvalifikovalo 16 nejlepších.

První velkou zlatou medaili získala Groenewoldová, která má ve své sbírce řadu stříbrných a bronzových medailí ze světových či evropských šampionátů. První však nyní dvaatřicetiletá Nizozemka dosud nikdy nebyla.

Trojka se příliš nevydařila druhé české závodnici Andree Jirků, která se na start dostala jako náhradnice. Kolegyně Sáblíkové v klání družstev obsadila s časem 4:25,60 poslední 23. místo. Jirků zajela čas o pět vteřin horší než na Světovém poháru v Erfurtu.

Davis vybojoval ze světových šampionátů již osmé zlato včetně dvou titulů ve víceboji a jednoho ve sprintu.