Živě

Při úvodních zápasech NFL zazní i černošská hymna

4. července 2020 17:29 - New York

Při úvodních zápasech nového ročníku ligy amerického fotbalu NFL se bude hrát nejen americká hymna, ale také takzvaná černošská hymna. Píseň Lift Every Voice and Sing (Zazpívejme všemi hlasy) zazní podle listu USA Today vždy ještě před americkou hymnou na podporu boje proti rasismu.

 

Twitter

NFL také jedná s hráči o tom, že by uctili památku obětí policejní brutality nápisy na helmách či dresech. Podobnou aktivitu chystá také basketbalová NBA.

Už před třemi týdny NFL oznámila, že věnuje během deseti let 250 milionů dolarů na boj s rasismem. Vedení soutěže, kde je 70 procent hráčů tmavé pleti, tím reagovalo na smrt Afroameričana George Floyda při policejním zásahu.

Lift Every Voice and Sing je zhudebněná báseň, kterou napsal v roce 1899 spisovatel a bojovník za lidská práva James Weldon Johnson. Hudbu složil jeho bratr. V Americe se zpívá v kostelích a v roce 2009 zazněla i při inauguraci prezidenta Baracka Obamy.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.