Kanadský klub z Edmontonu už nebude používat jméno Eskymáci

22. července 2020 09:02 - Edmonton

Klub kanadské ligy amerického fotbalu (CFL) z Edmontonu už nebude používat název Eskimos, který nesl od svého založení v roce 1949. Vedení týmu tak reagovalo na dlouholetou kritiku, že jméno "Eskymáci" je pohrdavým označením původních obyvatel.

 

Usa Today Sports, Reuters

Kanadský klub tak následoval příkladu mužstva NFL z Washingtonu, jež před necelými dvěma týdny oznámilo, že se vzdává tradičního přízviska Redskins (Rudokožci). Týmy z různých sportů čelí aktuálně v souvislosti s protestním hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) tlaku, aby přestaly používat rasistické či stereotypní názvy.

Další na řadě může být baseballový tým z MLB Cleveland, jenž v současnosti zvažuje změnu přízviska Indians, které nese 105 let.

Tým NFL z Washingtonu se vzdal názvu Redskins

Vedení Edmontonu dosud nerozhodlo, jak se bude klub jmenovat. Než najde nový název, bude si druhý nejúspěšnější tým historie CFL říkat EE Football Team a Edmonton Football Team.

Zatímco pojmenování Eskymáci stále používají američtí Inuité, kanadští obyvatelé severu ho opustili v 70. letech minulého století, zhruba v době, kdy začali vznášet svůj nárok na půdu.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.