Rubriky:

Ostatní

Muto: Pro uspořádání OH není vakcína proti koronaviru nezbytná

4. září 2020 15:03 - Tokio

Vakcína proti koronaviru není podmínkou pro to, aby se příští rok mohly uskutečnit z letoška odložené olympijské hry v Tokiu. Prohlásil to výkonný ředitel organizačního výboru Toširo Muto po první schůzce pracovní skupiny složené z vládních činitelů, zdravotních expertů a zástupců japonského olympijského výboru, která má vypracovat a ujasnit pravidla, jak hry uspořádat.

 

Hiro Komae, ČTK/AP

"Není to nezbytný předpoklad," řekl Muto k vakcíně. "MOV a (Světová zdravotnická organizace) WHO už to probíraly. Není to podmínka k uspořádání her. Pokud by ale vakcína byla vyvinuta, samozřejmě bychom to ocenili. Pro Tokio 2020 by to bylo skvělé," dodal.

Pracovní skupina se bude v příštích měsících scházet pravidelně a bude řešit jednotlivé praktické otázky uspořádání her. Probírat se bude například to, jak dostat sportovce do Japonska, podmínky testování na koronavirus, bezpečnostní opatření na sportovištích, hygienická opatření v olympijské vesnici, pravidla pro fanoušky a mnoho dalších detailů.

Olympijský oheň bude v Tokiu dočasně přístupný veřejnosti v muzeu

"Co se týče diváků, ještě jsme žádné podmínky nestanovili, ale rádi bychom se vyhnuli situaci bez obecenstva," řekl Muto. Další shrnující výstup z jednání pracovní skupiny očekává do konce roku.

Pořadatelé pracují na řadě scénářů a připravují zjednodušené hry, aby pokud možno minimalizovali finanční ztráty. Ty budou v každém případě obrovské, odhadují se na miliardy dolarů. Nový olympijský rozpočet by měl být k dispozici v říjnu.

Pokračující pandemie koronaviru ale vyvolává pochybnosti, zda se do příštího roku situace uklidní natolik, aby bylo možné OH bezpečně uspořádat. Velká část japonské veřejnosti se v průzkumech vyslovila pro další odklad nebo zrušení her.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.