Pětibojaři chtějí na MS v Číně potvrdit příslušnost ke špičce

25. srpna 2010 15:34 - PRAHA

Potvrdit příslušnost k absolutní špičce a opět získat medaili chtějí čeští moderní pětibojaři na světovém šampionátu v čínském Čcheng-tu. Do Asie cestuje mimořádně silný tým v čele s čerstvým mistrem Evropy Davidem Svobodou, který bude obhajovat stříbro z posledních dvou šampionátů a může v Číně splatit smolné vystoupení v parkúru na předloňské olympiádě v Pekingu. Vrchol sezony odstartuje příští středu.

 

Vít Chalupa

"Věřím, že český moderní pětiboj potvrdí i v polovině olympijského cyklu svoji příslušnost k absolutní světové špičce," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze kouč Jakub Kučera, který bere do Číny čtyři muže a stejný počet žen.

Vedle Svobody se v Čcheng-tu představí Ondřej Polívka, Martin Dvořák a dosud jediný český mistr světa v individuálním závodě Michal Sedlecký. Z původní sestavy vypadli zraněný Michal Michalík a Libor Capalini, jenž v červenci ukončil kariéru. Ženy budou zastupovat Natálie Dianová, Lucie Grolichová, Sylvie Černá a Barbora Kodenová, kterou však trápí zdravotní problémy a zatím není jisté, zda odletí.

Češi mají jako tradičně medailové ambice. Na loňském mistrovství v Londýně získali tři cenné kovy - Svoboda vybojoval stříbro v závodě jednotlivců a zlato získaly obě štafety dvojic. Ty však tentokrát v programu šampionátu chybějí, když je nahradily tříčlenné štafety a poprvé také smíšené štafety.

Svoboda se nejvyššími ambicemi netají. "Možná, že prožívám úplně nejlepší sezonu v kariéře. Čekám od sebe medaili a asi bych byl zklamaný, kdyby to nevyšlo, protože vím, že na ni mám," podotkl Svoboda, který získal na dvou posledních šampionátech vždy stříbro. "První místo je o trochu výš než ostatní, to mi chybí. Chci se o to pokusit."

Do Číny se vrací přesně po dvou letech od smolného vystoupení na olympiádě v Pekingu, kde při parkúru přišel pravděpodobně o zlato. Na nešťastný moment prý už příliš nemyslí. "Nemám strach, že by se mělo opakovat něco nepříjemného, uplynulo spousty vody a závodů. Nemám důvod spojovat ty nepříjemné zážitky s místem, kam se teď vracím," řekl Svoboda.

Úplně na osudný parkúr ale ještě nezapomněl. "V pozadí to úplně není, spíš ve skrytu ostatních úspěchů a neúspěchů. Otevřený účet v Číně mám a ten, doufám, teď nějak splatím, ale neřeším to. Dá se říct, že to beru jako malou odvetu, ale v nadsázce," dodal.

Češi věří, že oproti olympiádě půjde úroveň koní nahoru. "Takové fiasko z hlediska kvality koní být nemůže. Navíc jsme absolutně změnili způsob přípravy jízdy na koni, zainvestovali jsme, protože parkúr rozhodl poslední dvě olympiády," poznamenal Kučera.

Český tým odletí do Čcheng-tu ve dvou skupinách. Výprava má vzhledem k místu, kde se šampionát koná, nižší počet členů než obvykle, přesto prý půjde o nejdražší mistrovství v historii. Jako první se příští středu představí muži v kvalifikaci, program uzavře štafeta žen. Premiérově bude část šampionátu vysílat Česká televize, která chystá přímý přenos na vyvrcholení mužského finále.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Patička stránky: