Rubriky:

Ostatní

Od března jsem bez příjmů, naříká squashista. Řešení? Hráči mizí do zahraničí

15. října 2020 17:21

Před pár dny se odehrál poslední squashový turnaj v Hradci Králové, kterého se účastnila absolutní česká špička. Teď lze jen těžko předvídat, co bude dál. Od pondělí se zcela uzavřely vnitřní sportoviště, a to i pro profesionální a reprezentační hráče. „Rozhodnutí přišlo v době, kdy se konečně rozjíždí sezona a turnaje. Hodně mě to štve. Od března jsme bez příjmů. Jenom trénujeme a odměna žádná," popsal situaci Martin Švec, druhý nejlepší domácí squashista.

 

Irena Vanišová

Jaro bylo pro squashisty peklem. Tento raketový sport patřil k těm, které se otevřely nejpozději. Září přineslo naději, odstartovala squashová sezona mezinárodním turnajem na Strahově, jenže teď přichází opět skepse. „Bude to velká komplikace pro profesionální sportovce, kteří budou velmi složitě nahrazovat byť jen čtrnáctidenní deficit, pokud se lhůta neprodlouží. To by už byla hrůza," prohlásil směrem k současnému stavu Tomáš Cvikl, předseda České asociace squashe.

Řada hráčů se rozhodla odcestovat do zahraniční. Důvod je jasný – jedině tam mohou trénovat na squashovém kurtu. „Odjíždím do Polska. Na jak dlouho nevím, ale minimálně na dva týdny," prohlásil Daniel Mekbib, česká jednička a vítěz silně obsazeného Memoriálu Jany Kosinkové v Hradci Králové. Když si vzpomene, jak musel trávit jarní část sezony, otřese se a je znát, že to nebylo nic příjemného. „Místo toho, abych útočil na turnajích na svá osobní maxima, tak jsem seděl doma a díval se na Netflix. To už opravdu nechci opakovat," dodal.

Squash zná nové šampiony - mistrovství republiky vyhrál Dan Mekbib, mezi ženami triumfovala Anna Serme.

Irena Vanišová

Squash ve světě se začíná rozbíhat. Na největších turnajích v Egyptě a ve Velké Británii jsou nejlepší hráči pravidelně testování a po dobu akce jsou uzavřeni v „bublině". Turnaje nižší kategorie jsou ve většině případů otevřeny pouze pro obyvatele sousedících zemí. Za tři týdny se má uskutečnit PSA akce v Salcburku, na kterou se chystá několik českých hráčů. „Už jen kvůli tomu je nepředstavitelné teď strávit čtrnáct dní mimo kurt. Proto jsem odcestoval do Polska," prozradil Švec.

Podobně smýšlí také Viktor Byrtus. „Vládní nařízení přišlo v nejhorší možnou dobu. To, že jsou zakázané pro nás profesionální tréninky, absolutně nechápu. Ale neudělám s tím nic," poznamenal nespokojeně.

Pro mnohé hráče představují turnaje a zahraniční ligy jediný zdroj příjmu. A jinak než tréninkem na kurtu se nezlepší či neudrží svoji výkonnost. „Je to jako kdyby vám v práci přestali platit, ale práci byste stejně museli odvést, jelikož si nemůžete dovolit na půl roku vypnout a pak se ze dne na den vrátit na kurty. Ta situace je opravdu pro nás velmi složitá," doplnil Švec.

Omezení sportu? Softbal spěchá, o mistrech bude rozhodnuto během víkendu

Uzavřít se musí také squashová centra. „Určitě se budeme zajímat o to, zda mohou provozovatelé počítat s nějakou kompenzací ze strany státu," prohlásil Tomáš Cvikl ze squashové asociace. Jaká vše dopadne ukážou až následující týdny a měsíce.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.