Rubriky:

Ostatní

Dva Češi na bedně? Není to nereálné, ví krasobruslař Březina

25. ledna 2011 19:04

Vloni Tomáši Vernerovi uzmul pozici české mužské jedničky, před startem letošní sezóny ho však výrazně zbrzdila operace třísel. Před mistrovstvím Evropy v Bernu je ale dvacetiletý Michal Březina podle svých slov fit a ve stejné formě jako vloni, kdy byl čtvrtý na mistrovství světa i Evropy. Čeští fanoušci se tedy mají na co těšit.

 

Andy Clark, Reuters

Už se vám podařilo dohnat tréninkové manko z úvodu sezóny?

Poslední tři týdny před šampionátem v Oberstdorfu už to vypadalo dobře, cítil jsem se fajn.

Ani bolest v tříslech už se neozývala?

Už mě nebolí, i když na to pořád musím myslet. Snažím se vždycky intenzivněji protáhnout a rozcvičit.

Jak vám v přípravě šly čtverné skoky?

Trénoval jsem je v celých jízdách, šly mi docela dobře, ještě uvidíme, jestli je zařadím i v závodě.

Budete se rozhodovat na poslední chvíli stejně jako vloni, kdy jste po dohodě s trenéry několikrát čtverný skok do jízdy nakonec nezařadil?

Na poslední chvíli to nebude, ale budeme se rozhodovat i podle toho, jestli ho zařadí ostatní závodníci.

Před sezónou jste mluvil o tom, že byste do jízdy zařazoval i dva čtverné skoky. Je to teď reálné?

Teď není, i když jsem skákal salchowa i toeloopa v tréninku. V závodě bych skákal na mistrovství Evropy jen jeden, v tréninku jsem teď jezdil volnou jízdu se salchowem.

Jak jste psychicky snášel tu pauzu po operaci?

Nebylo to nic příjemného, ale tím, že už jsem si prožil před dvěma lety operaci s kolenem, jsem se s tím vyrovnával líp. Dostal jsem se ale včas zpátky do tréninku a věřím, že už jsem se dostal na úroveň, na níž jsem byl vloni.

Nečekal jste, že vás zákrok vyřadí ze závodů na kratší dobu?

Hned na začátku mi bylo řečeno, že operace nebude jen tak, že ji provedou a všechno bude dobré. Chvíli trvá, než se žíla přizpůsobí tomu, že v podstatě nefunguje.

Je pro vás handicapem, že jste se letos po operaci nemohl představit na závodech Grand Prix a pořádně se předvést rozhodčím?

Nemělo by to hrát roli, Grand Prix je seriál, který se uzavře svým finále, mistrovství Evropy a světa jsou samostatné závody. Když v Bernu předvedu čisté programy, měl bych dostat tolik bodů, kolik si zasloužím.

Vloni vám medaile těsně unikaly, je reálné na stupně vítězů zaútočit i přes ty peripetie, které vás potkaly?

Nepřemýšlím tak, že kdybych se vracel bez medaile, byl by to problém. Přijel jsem si sem zazávodit, předvést své nejlepší jízdy a doufám, že ukážu, co umím.

Nebude pro vás i vzhledem k pozdějšímu vstupu do sezóny hlavním vrcholem mistrovství světa v Tokiu? Také krátký máte sestavený na japonské motivy…

Je pravda, že kraťas je dělaný hlavně pro mistrovství světa, ale věřím, že i lidem tady ve Švýcarsku se bude líbit. Hudba je energická a hlavně je to jiné, než u ostatních bruslařů.

Už Švýcarsko evropským šampionátem žije?

Atmosféra tu bude dobrá, už když přijíždíte do Brrnu, jsou vidět po městě plakáty, zpopularizované je to tady dobře.

Dorazí za vámi do Švýcarska hodně známých a fanoušků?

Měl za mnou dorazit taťka, ale kvůli práci mu to nakonec nevyjde, takže z rodiny nikdo. Ale pokud dorazí čeští fanoušci mě podpořit, budu jedině rád.

Ti můžou mít dilema, jestli fandit vám nebo Tomáši Vernerovi. Co říkáte na jeho vzepjetí po odchodu do Kanady?

Slyšel jsem, že už vloni, když jsme byli na mistrovství světa, kam Tomáš nejel, šlo mu to výborně. Nebylo to, že by zapomněl bruslit, jen mu to nešlo při závodech, to se ve sportu stává. Ale vypadá to, že mu Kanada prospěla, každému vyhovuje něco jiného. Mně Oberstdorf sedí.

Tomáš Verner říkal, že jste spolu v kontaktu přes skype.

Občas si napíšeme, ale já nerad vyzvídám, co je nového, tak se spíš pozdravíme.

Může se povést, že byste byli v Bernu oba na stupních vítězů?

Bylo by to super a myslím, že se nedá říct, že by to bylo nereálné.

Michal Osoba, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.