MOV zahájil řízení s Běloruskem kvůli porušení olympijské charty

26. listopadu 2020 07:18 - Lausanne

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zahájil formální řízení s běloruským výborem kvůli podezření z porušování olympijské charty. Výkonná rada MOV uvedla, že se rozhodla jednat kvůli "rostoucímu počtu znepokojivých zpráv týkajících se sportovců, funkcionářů a celého sportu v Bělorusku".

 

Kim Kyung-hoon, ČTK/AP

Šéfem Běloruského olympijského výboru je už 23 let autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko, jenž byl v srpnu za kontroverzních okolností zvolen pošesté běloruským prezidentem. Kvůli podezření ze zmanipulovaných voleb a kvůli odporu k jeho totalitnímu režimu od té doby Běloruskem zmítají protesty, jež policie násilně potlačuje.

Umlčováni jsou také sportovci, kteří se na protestech proti Lukašenkovi podíleli. Patnáct dnů například strávila ve vězení basketbalistka Jelena Levčenková.

Šílené podmínky běloruského vězení! Dávali jsme pod sebe noviny, říká reprezentantka

Běloruští sportovci už v říjnu MOV vyzvali, aby jejich národní olympijský výbor suspendoval, což by znamenalo, že by na OH v Tokiu nemohla vlát běloruská vlajka a znít hymna. MOV ve středu uvedl, že zvažuje "přiměřená opatření či sankce".

Hrozí hokejovému MS bojkot zemí? Je to možné, tvrdí Češi

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.