Rubriky:

Ostatní

Sportovci se chystají na uvolnění s rozpaky nejen kvůli rouškám

2. prosince 2020 12:38

Amatérský sport včetně toho mládežnického se rozpačitě chystá na čtvrteční uvolnění. Kvůli povinným rouškám a malým skupinám budou zatím tréninky omezené. Některé oddíly dají místo přípravy v halách přednost kondičním tréninkům venku. Všichni vyhlížejí další změny, které by umožnily začít plnohodnotně trénovat a obnovit soutěže.

 

FC Fajne

Po zveřejnění obecné matice protiepidemického systému PES se zdálo, že by se sport ve třetím stupni mohl vrátit k tomu, kde byl před říjnovou uzávěrou. Tehdy se soutěže organizované svazy mohly konat sice bez diváků, ale jinak bez výraznějších omezení. Oddíly se na ně mohly plnohodnotně připravovat. Vláda ale tentokrát pro sportování uvnitř nenavýšila obecný limit deseti osob a hlavně nařídila nošení roušek i při sportu.

To byl nepříjemný šok pro všechny ve sportovním prostředí včetně Národní sportovní agentury. "Tento parametr může dávat logiku pro epidemiology, ale z pohledu sportovních organizací to tak rozhodně není. Věřím tomu, že benefity organizované sportovní aktivity převyšují možná rizika," uvedl pro ČTK předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.

Soutěže s rouškami ne

Soutěže s rouškami volejbalisté pořádat nehodlají a řada volejbalových klubů za těchto podmínek ani halové tréninky nerozjede. Místo toho svolají své svěřence alespoň ven, kde mohou trénovat celé týmy společně a bez roušek. Na to se chystají například v dobřichovickém Sokole. "Pokud se nezmění nařízení vlády pro trénování kolektivních sportů uvnitř, je dle mého názoru kontraproduktivní s dětmi vůbec do hal chodit," uvedl tamní trenér Aleš Nečesaný. Trénink práce s míčem a nacvičování herních situací je ale v prosincových teplotách venku nemožný.

Halové míčové sporty mají výjimky, v pátek se může začít hrát

Řada volejbalových oddílů řeší také problémy s dostupností školních tělocvičen, které vzhledem k zákazu tělocviku bývají uzavřené. Jedním z nich jsou pražští Lvi. "Ředitelka neví, jestli smí tělocvičnu otevřít. Všechno je bohužel polovičaté," poznamenal tamní trenér Tomáš Pomr.

Trpí i hokej

Ani hokejové kluby nebudou moci trénovat naplno. Reprezentační trenér Filip Pešán patřil k těm, kteří ministerstvo zdravotnictví vyzývali k povolení mládežnického sportu, ale nedělní rozhodnutí i jeho zaskočilo. "Nečekal jsem, že děti budou muset hrát hokej v rouškách. To je přece úplný nesmysl. To si budeme vestoje nahrávat, abychom se vůbec nezadýchali, nebo jak?" láteřil na twitteru.

V omezeném režimu otevřou i squashisté. Jejich asociace odhaduje, že se o nějakou formu tréninku pokusí zhruba 40 procent oddílů. Musejí ale chránit zdraví svých "zarouškovaných" svěřenců. "S dětmi trenéři maximálně budou moct na kurtu v roušce staticky trénovat techniku úderů, ale také to není rozhodně ideální varianta. Děti se chtějí po téměř dvou měsících bez organizovaného sportu hlavně hýbat," podotkl předseda České asociace squashe Tomáš Cvikl.

Hnilička: Sportovcům v soutěžích budou stačit dva testy týdně

Obnovit činnost se chystá i řada badmintonových klubů, ale ani tam tréninky nemohou probíhat naplno. Badminton je společně se squashem oblíbeným sportem i pro rekreanty, z jejichž plateb centra žijí. Očekávají ale mnohem menší zájem, protože hrát tyto dynamické sporty v roušce je nereálné. "Přitom právě sport a pohyb má být jednou z hlavních zbraní v boji proti pandemii a badminton je pro hodně lidí velmi oblíbenou fyzickou aktivitou," konstatoval předseda Českého badmintonového svazu Petr Koukal.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.