Živě

VIDEO: Legendární boxer Joe Frazier podlehl rakovině jater

8. listopadu 2011 08:10 - PHILADELPHIA

Ve věku 67 let zemřel legendární americký boxer Joe Frazier. Bývalý světový šampión v těžké váze podlehl v boji s rakovinou jater, kterou u něj lékaři zjistili teprve před měsícem. Frazier zemřel v pondělí večer ve svém domě ve Philadelphii obklopen rodinou.

 

, ČTK/AP

Frazier byl profesionálním mistrem světa na začátku 70. let minulého století. Proslavil se také třemi zápasy se slavným Muhammadem Alim a v prvním z nich v roce 1971 dokázal vyhrát. V newyorské Madison Square Garden tehdy v duelu, který je označován za nejlepší v historii boxu, přivodil Alimu vůbec první porážku v profesionálním ringu.

V odvetách v letech 1974 a 1975 už prohrál, přičemž jejich závěrečná třetí lítá bitva na Filipínách vstoupila do historie jako "Thrilla in Manila". Brutální zápas dvou rivalů se značnými názorovými rozdíly tenkrát ukončil ve 14. kole Frazierův trenér Eddie Futch.

Frazier přezdívaný "Smokin Joe" naposledy boxoval v roce 1981, kdy se vrátil na jeden duel do ringu po pětileté pauze. V profesionální kariéře absolvoval 37 zápasů, z nichž 32 vyhrál, ještě před tím bez porážky opanoval olympijské hry v roce 1964 v Tokiu. Titul profesionálního světového šampiona získal v roce 1970, kdy knokautoval obhájce Jimmyho Ellise, v roce 1973 jej o mistrovský pás připravil další velikán George Foreman.

Legendy bok po boku. Američtí boxeři Muhammad Ali (vpravo) a Joe Frazier na archivním snímku z roku 2002.Legendy bok po boku. Američtí boxeři Muhammad Ali (vpravo) a Joe Frazier na archivním snímku z roku 2002.foto: Reuters/Fred Prouser

Jiného přemožitele než Foremana a Aliho Frazier v ringu nepoznal. V posledních týdnech ale absolvoval bitvu, kterou nemohl vyhrát. Teprve o uplynulém víkendu Frazierův manažer Leslie Wolff informoval veřejnost, že slavný boxer trpí těžkou nemocí.

"Svět přišel o velkého šampióna. Vždy budu na Joea vzpomínat s respektem a obdivem," uvedl v reakci na úmrtí někdejšího rivala Ali. "Dobrou noc, Joe. Miluji tě, drahý příteli," vzkázal prostřednictvím Twitteru Foreman.

Zpráva zarmoutila i Kličky

Podobně obdivně vzhlížejí k zesnulému boxerovi současní vládci těžké váhy, bratři Vitalij a Vladimir Kličkové. "Oba nás zpráva o jeho smrti zarmoutila. Byl to skutečný šampión těžké váhy. Jeho tři souboje s Muhammadem Alim patří bezesporu ke klasikám sportovních dějin. Pro box toho strašně moc udělal," uvedl Vitalij Kličko, současný majitel pásu organizace WBC.

"Joe Frazier by měl zůstat uchován v paměti jako jeden z nejlepších boxerů všech dob a opravdový muž. Byl to chlap, který neznal kompromisy a vždy se v ringu vydal na sto procent. Nebyl zápas, ve kterém by to neudělal," konstatoval proslulý promotér Bob Arum.

 

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.