Podezřelí ve španělském dopingovém skandálu stanou před soudem

23. listopadu 2011 15:44 - MADRID

Sedm lidí včetně sportovního lékaře Eufemiana Fuentese stane ve Španělsku před soudem v souvislosti s dopingovým skandálem, který před pěti lety odhalila policejní akce Puerto. V procesu jim hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

 

Anja Niedringhaus, ČTK/AP

Vedle Fuentese se obvinění podle madridského odvolacího soudu týká i bývalého ředitele stáje Liberty Seguros Manola Saize a další pětice osob. Justice nemůže podezřelé stíhat ze všech činů, protože většina jich podle tamního práva nebyla zakázaná. Sedm lidí se tedy zodpovídá jen za ohrožení zdraví sportovců, kvůli kterému může přijít i o profesionální licence.

Při takzvané operaci Puerto se ocitla v roce 2006 v podezření z dopingu více než padesátka cyklistů včetně trojnásobného vítěze Tour de France Alberta Contadora. Ze španělských jezdců si odnesl v souvislosti se skandálem jen Alejandro Valverde, důkazy ale donutily ukončit kariéru Němce Jana Ullricha, dvouletý zákaz startu dostal Ital Ivan Basso.

Při policejních raziích v nemocnicích v Madridu a Zaragoze byly nalezeny anabolické steroidy, prostředky pro krevní transfuzi a sáčky s krví, která měla patřit předním světovým cyklistům.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.