V Tokiu byly slavnostně zahájeny paralympijské hry

24. srpna 2021 15:12 - Tokio/Praha

Necelé tři týdny po skončení olympiády byly na Olympijském stadionu v Tokiu slavnostně zahájeny XVI. paralympijské hry, jež byly rovněž o rok odloženy kvůli pandemii koronaviru. O medaile bude do 5. září bojovat zhruba 4500 sportovců ze 163 zemí včetně 28 Čechů. V programu je celkem 540 disciplín v 22 sportech.

 

Bernadett Szabo, Reuters

Po vystoupení tanečníků následoval nástup všech výprav. Českou vlajku nesli plavec Arnošt Petráček, který se před pěti lety v Riu de Janeiro postaral o jediné zlato, a atletka Eva Datinská. Zastoupení mají Češi celkem v osmi sportech.

Po následných projevech předsedkyně organizačního výboru Seiko Hašimotové a šéfa paralympijského hnutí Andrewa Parsonse pronesl japonský císař Naruhito protokolem předepsanou větu, čímž paralympiádu oficiálně zahájil.

Necelé tři týdny po skončení olympiády byly na Olympijském stadionu v Tokiu zahájeny XVI. paralympijské hry, jež byly rovněž o rok odloženy kvůli pandemii koronaviru. O medaile bude do 5. září bojovat zhruba 4500 sportovců ze 163 zemí včetně 28 Čechů.

Molly Darlington, Reuters

Slavnostní ceremoniál pak vyvrcholil zapálením paralympijského ohně. O jeho zažehnutí se postarala trojice japonských paralympiků-vozíčkářů: bronzová medailistka v tenisu z Ria de Janeiro Jui Kamidžiová, vzpěračká Karin Morisakiová a hráč boccie Šunsuke Učida.

Paralympijské hry se budou stejně jako nedávné olympijské hry odehrávat před prázdnými tribunami. Jedinou výjimku budou během paralympiády představovat školáci, kteří budou moci v omezeném počtu na některé soutěže.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.