Atletka Luxová získala na paralympiádě bronz ve vrhu koulí

2. září 2021 08:06 - Tokio

Atletka Anna Luxová vybojovala na paralymiádě bronz ve vrhu koulí. Česká výprava v Tokiu získala už sedmou medaili, čímž vyrovnala bilanci z předchozích her v Riu de Janeiro.

 

Instagram Anny Luxové

Luxová, která v Japonsku neuspěla v rozbězích na 100 metrů, ve finále soutěže koulařek kategorie F35 zaznamenala výkon 8,60 metru. Třetí místo udržela o jediný centimetr před Dilafruzchon Achmatchonovovou z Uzbekistánu.

"Pořád jsem čekala na to, až mě soupeřka z Uzbekistánu přehodí, ale to se naštěstí nestalo. Pak na mě trenérka hodila vlajku a pamatuji si jen ohromnou radost," uvedla Luxová na webu Českého paralympijského výboru. Stejně jako ostatní atleti se musela vedle soupeřek vypořádat i se silným větrem a deštěm. "Počasí nebylo vůbec ideální. Celý můj pobyt v Tokiu bylo krásně, sluníčko, teplo a dnes taková hrůza... Několik mých soupeřek se zranilo, tomu jsem se hlavně chtěla vyvarovat," řekla.

Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka s dětskou mozkovou obrnou nestačila pouze na stříbrnou Marivanu Oliveirovou z Brazílie (9,15 m) a Mariju Pomazanovou z Ukrajiny, která si zlato zajistila výkonem 12,24 metru.

Fantazie! Češi slaví na paralympiádě kompletní sbírku medailí během jednoho dne

Česká výprava díky Luxové získala v Tokiu třetí bronzovou medaili. Na kontě má také dvě stříbra a dvě zlata, o která se postarali lukostřelec David Drahonínský a Adam Peška, jenž vyhrál turnaj v boccii.

Češi sedmi medailemi vyrovnali výsledek z předchozích her v Riu de Janeiro v roce 2016. Jejich maximem je 43 cenných kovů z olympiády v Sydney v roce 2000.

V pátek bude jediný zlatý medailista z Ria Arnošt Petráček obhajovat titul na znakařské padesátce. Dnes postoupil do finále závodu na 50 metrů volný způsob, ale v něm byl diskvalifikován.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.