Sportovní dvojice Žuková, Bidař zahájila olympijskou sezonu devátým místem v Espoo

8. října 2021 15:34

Sportovní dvojice Jelizaveta Žuková, Martin Bidař zahájila olympijskou sezonu devátým místem na silně obsazené soutěži v Espoo. Čeští krasobruslaři ve Finsku nenapodobili výkony z jarního mistrovství světa a na nejlepší nestačili. Zvítězili světoví šampioni Anastasia Mišinová a Alexandr Galljamov.

 

Profimedia.cz

Žuková nebyla ještě úplně fit poté, co si před více než dvěma měsíci natrhla vazy v kotníku. "Z těch házených skoků je pro Lízu ještě složité vyjíždět na jednu nohu, protože ta noha není ještě stoprocentní," řekl Bidař po závodě.

Po dvou pádech v krátkém programu a jednom ve volné jízdě, v níž navíc pokazili zvedačku, získali Češi 142,26 bodu. To bylo o patnáct bodů méně než při MS, odkud se kvalifikovali na olympijské hry 2022 v Pekingu. "Určitě to nebylo to, co bychom chtěli. Bereme to tak, že to byl první závod v sezoně. To se stává, že se to nepovede. Hlavní chyby byly ve skocích, i když v tréninku byly skoro bezchybné. Tady nám to nesedlo. Zvedačka ve volné nás taky stála asi osm bodů," komentoval Bidař jejich sezonní debut.

Vzhůru do nepřístupné Číny! Co zažívají Češi v dějišti zimní olympiády?

Na devátém místě měli odstup několika desítek bodů na silné kanadské, ruské a americké dvojice a reprezentanty Španělska a Německa. Navzdory nezdarům byli rádi, že se jejich nové jízdy rozhodčím líbily. "Jsme rádi, že ta druhá známka za předvedení a za programy byla trošku lepší, i když ty programy byly špatné," poznamenal dvaadvacetiletý krasobruslař.

Mišinová a Galljamov předvedli suverénně nejlepší volnou jízdu a přeskočili zkušenější kolegy z ruské reprezentace Jevgeniji Tarasovovou a Vladimira Morozova, kteří vedli po krátkém programu. První společný start na evropské půdě absolvovali někdejší evropská šampionka Vanessa Jamesová a dvojnásobný mistr světa Eric Radford, kteří se na jaře dali dohromady, i když už před tím ukončili kariéru. Skončili pátí.

Česká sportovní dvojice musela odložit start sezony kvůli administrativním problémům na Bidařově straně. Na plánované závody do USA se mužská polovina páru z tréninkové základy v Moskvě nedostala. "Byla to moje chyba. Věděl jsem, že do Ameriky se z Evropy může jenom s extra papírem z ambasády. Když jsme kupovali letenky, tak jsme koupili letenky přes Frankfurt. Neuvědomil jsem si, že i když budeme jen přestupovat v Schengenu, tak budou po nás chtít papír. Ve Frankfurtu mě nepustili do letadla," vyprávěl účastník ZOH 2018.

Jeho partnerka kvůli vízům uvízla už v Moskvě, ale do zámoří se nakonec dostala. Musela tam trénovat sama, ale alespoň to využila k naočkování proti koronaviru, které je pro oba nezbytné pro účast na ZOH. Také Bidař je naočkovaný a vyhne se jinak povinné třítýdenní karanténě v Číně. Ruská rodačka Žuková ještě potřebuje získat české občanství, bez něhož na olympiádě startovat nemůže. "Na občanství jsme podávali žádost, mělo by v blízké době přijít rozhodnutí. Mělo by to snad být všechno v pořádku. Může to být třeba i za měsíc. Doufáme, že to bude co nejdřív," poznamenal její sportovní partner.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.