Vítěz Velké předčil otce! Všechno patří Talentovi, na mně jen bylo, abych ho dovedl co cíle, řekl Složil

10. října 2021 17:58 - Pardubice

Dokázal, co se nepovedlo na jedenáct pokusů jeho otci. Žokej Pavel Složil mladší předčil s Talentem ve včerejší 131. Velké pardubické všechny favority, cílem slavného dostihu prolétli jako první. V drtivém finiši předběhli Evžena a získali prémii 1,5 milionů korun.

 

Roman Vondrouš, ČTK

Co jste prožíval, když jste protnul cíl jako první?

Neskutečný, co se stalo. Vyhrál jsem největší dostih v České republice. Všechno ale patří Talentovi, já jsem se ho jenom snažil dovézt v pořádku do cíle. Prožívám velké emoce. Nádherné.

Vašemu otci Pavlu Složilovi vítězství ve Velké uniklo. Byla to pro vás motivace?

Tohle jsem neřešil. Každý má svoji kariéru, jede sám na sebe.

Vítězný Talent s žokejem Pavlem Složilem.

Roman Vondrouš, ČTK

Po dostihu říkal, že vás naučil jezdit na koni a na traktoru.

(směje se) Učil mě základy na koni, všechno další jsem se učil v jiných stájích. Takže hlavně ten traktor. Táta mi gratuloval, radoval se, že jsem dokázal to, po čem toužil on celý život.

Dlouho jste běžel za Evženem, kterého vedl Jaroslav Myška. Kdy jste si řekl, že to klapne na vítězství?

Když jsme najeli na travnatý ovál, byli jsme v závěsu. Říkal jsem si, že nesmím bláznit, vyjet brzo. Měli jsme za sebou už šest kilometrů. Snažil jsem se čekat do poslední překážky a potom zaútočit drtivým finišem. Evžen je v něm taky silný, nechtěl mě pustit. Zaplaťpánbůh, že to vyšlo.

Přitom ještě v sobotu jste jel dostih ve Francii...

Přes noc jsem cestoval domů, moc jsem toho nenaspal. Prohlédl jsem si ráno dráhu. A potom jsem už jenom doufal, že všechno klapne. Stalo se.

Jaká bude oslava?

Asi velká. Je to moje první vítězství ve Velké a zároveň možná i poslední. Je třeba ho oslavit a užít si ho.

Žokej Pavel Složil se raduje z vítězství ve Velké pardubické.

Roman Vondrouš, ČTK

Talent běžel skvěle Velkou už loni. Kam se za 12 měsíců posunul?

Neposunul se. Už loni ukázal, že mohl vyhrát. Jel jsem loni prakticky všechny nedělní dostihy, ve Velké jsem na poslední chvíli zaskočil. Talent udělal chybu na Velkém anglickém skoku, čelo nám uteklo o patnáct délek. On ale manko skoro stáhnul, málem bojoval s Hegnusem o vítězství.

Hodně se rozebraly letní úpravy na Taxisu. Jaký byl?

Ani jsem na ně nemyslel. Byl jsme se na něj jen dvakrát podívat dopoledne. Určitě je pro koně příznivější, nebudou se stávat taková fatální zranění. Je to krok dopředu. Je ale dobře, že zůstala stejná délka, aby se Taxis nevytratil.

neu, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.