MOV podle jeho místopředsedy Coatese nemůže tlačit na Čínu kvůli lidským právům

13. října 2021 08:56 - Melbourne

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) nemůže tlačit na Čínu kvůli údajnému porušování lidských práv. Prohlásil to místopředseda MOV John Coates, podle kterého se pravomoci výboru týkají pouze sportu a olympijského hnutí.

 

Andy Wong, ČTK/AP

Coates reagoval na výzvy lidsko-právních organizací, aby zimní olympiádu, kterou má v únoru přivítat Peking, odložil, případně ji Číně odebral. Důvodem je postup čínského režimu vůči Tibeťanům, Ujgurům a dalším, především muslimským menšinám. Čína obvinění odmítla.

Coates zdůraznil, že i když lidská práva jsou pro MOV jedním ze základních principů, tak výbor nemůže nijak zasáhnout. "MOV musí zajistit, aby byla lidská práva dodržována v souvislosti s hrami nebo národními olympijskými výbory," prohlásil.

"Nemůžeme přijet do země a říkat jim, co musí a nesmí dělat. My můžeme pouze udělit zemi pořadatelství olympijských her za jasně daných podmínek ve smlouvě a poté dohlížet, aby byly dodržovány," řekl australským médiím.

Na dotaz, proč MOV nedávno zasáhl při převratu v Afghánistánu a pomohl tamním sportovcům, Coates odpověděl, že šlo o jinou situaci. "Naší prací je chránit všechny lidi spojené s olympijským hnutím včetně členů sportovních svazů v Afghánistánu. To ovlivnit můžeme, ale otázku lidských práv v Číně ovlivnit nemůžeme," uvedl.


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.