Rubriky:

Ostatní

Zmrzla jsem jak rampouch, ale mám medaili, libovala si střelkyně Marušková

19. dubna 2012 18:58 - Londýn/Praha

První závod na nové olympijské střelnici a hned stupně vítězů. Lenka Marušková (27) ve čtvrtek v podvečer vybojovala na Světovém poháru v Londýně, který je generálkou na olympiádu, bronzovou medaili ve vzduchové pistoli, když ke zlatu jí chybělo 0,9 bodu. „Jsem jako rampouch, ale šťastná,“ říkala do telefonu.

 

Petr Horník, Právo

Mluvíte o rampouchu, co se na olympijské střelnici dělo?
Střílí se v multifunkční hale, která je z poloviny otevřená, takže nám foukalo do zad. V Londýně leje jako z konve, dokonce padaly kroupy a je hrozná zima. Chodím tu ve dvou bundách, mám dvoje ponožky a nechala jsem si přivézt z domova i zimní boty. Jenže na závod jsem si nechala jen dvě vrstvy, abych nebyla úplně svázaná a oblečení mi neznemožňovalo pohyb. Při základním závodě na čtyřicet ran mi při sedmi posledních už drkotaly zuby, třásla jsem se, ale závěr jsem zvládla. Strašně tu fučí do zad. V té slotě jsem zvládla i finále, takže jsem opravdu šťastná.

Takže olympijská střelnice není nic krásného?
Je na ní vidět, že Angličané nejsou do střelby až tak zapálení. Kromě té haly je všechno provizorní a po olympiádě to celé rozmontují. Sice vnitřek je pěkný, barvy nejsou nijak ostré, zato nám svítí do očí reflektory, takže si musíte najít dobrou pozici a mít kšiltovku, abyste dobře viděli na terč.

Jaké je zázemí?
Provizorium. Není ani kde se ohřát. Sedíme v buňkách, kde se netopí, pijeme čaj, abychom tu nezmrzli, a všude je voda na holínky. Ty dokonce vyfasujeme.

Nelitujete nakonec, že jste nezůstala doma?
To určitě ne! Pro mne je důležité, že jsem si olympijskou střelnici mohla osahat a vím, kde co je, kam se postavit, aby mi nesvítilo světlo do očí. Zatím jsem neměla čas se podívat na otevřenou střelnici na pětadvacet metrů, ale asi to také nebude nic moc, spíš horší. Bez deštníku se tu nedá udělat ani krok, fouká ostrý vítr a když jsem si byla v bufetu pro jídlo, padaly mi do něj kroupy.

Jinak všechno funguje?
Moc ne. Čekali jsme s dalšími střelkyněmi na oficiální autobus, ale ten nepřijel. Museli jsme naskákat do taxíků, abychom stihli začátek závodu a přípravu před ním. Bylo to stresující, ale naštěstí do závodu už jsem šla klidná i díky trenéru Břetislavu Putnovi.

Prý střílíte s novou pažbou?
Je to pravda. Měnit něco na pistoli v olympijské sezóně může být riskantní, ale stará pažba už mi neseděla v ruce. Rozhodli jsme se s trenérem použít novou a byl to dobrý tah. Sedí perfektně a dneska mě doslova podržela, když jsem se klepala zimou. I z tohoto pohledu byl start v Londýně důležitý, protože jsem si ve velkém závodě vyzkoušela, co to udělá společně s větší nervozitou.

V sobotu vás čeká sportovní pistole, co budete do té doby dělat?
V pátek máme trochu volna, takže se podíváme do města, pokud nás počasí pustí z hotelu. Samozřejmě pak trénink a závod, v němž bych chtěla také bojovat o medaili a hlavně si vyzkoušet střelnici před olympiádou.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní